Ахмадинеџад во посета на пријателите во Латинска Америка | Свет | DW | 08.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Ахмадинеџад во посета на пријателите во Латинска Америка

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад замина на петдневна турнеја во земјите на Латинска Америка. Тој ќе ги посети Венецуела, Никарагва, Куба и Еквадор, со цел јакнење на иранските односи со овие држави.

default

Ахмадинеџад влегува во претседателскиот авион

Махмуд Ахмадинеџад пред денешното (08.01.2012) заминување на латиноамериканската турнеја изјави дека односите на Иран со земјите од регионот се многу добри и оти натамошно се развиваат.

„Културата на народите од тој регион и нивните историски барања наликуваат на барањата на иранскиот народ“, истакна Ахмадинеџад пред заминувањето на првата станица од турнејата - Венецуела.

САД: Ахмадинеџад очајнички бара сојузници

Irans Präsident Ahmadinejad zu Gast bei Chavez in Venezuela

Ахмадинеџад и Хуго Чавез (претседателот на Венецуела) одржуваат тесни врски

Тој додаде дека земјите од Латинска Америка што ќе ги посети имаат антиколонијалистички став и затоа се спротивставуваат на „режимот на репресија“, мислејќи притоа на САД.

Ахмадинеџад нагласи дека Латинска Америка била област која „режимот на репресија“ ја сметал за свој заден двор и мислел дека таму може да прави се’, меѓутоа денес народите од тој регион се разбудени и дејствуваат независно.

Официјален Вашингтон во петокот (06.01) ги повика земјите од Латинска Америка да не ги јакнат врските со иранскиот претседател во момент кога се зголемува притисокот врз Техеран да се откаже од неговата спорна атомска програма.

„Иранскиот режим чувствува се’ поголем притисок од меѓународната заедница и очајнички бара сојузници“, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Викторија Нуленд.

Автор:СН/ЕМФ/ртр/бета

Редактор: Е. М. Фиданоска