Амбасадорите во Македонија повикаа на слободни избори | Македонија | DW | 23.03.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Амбасадорите во Македонија повикаа на слободни избори

Амбасадорите на Германија, Холандија и на Велика Британија во Република Македонија Гудрун Штајнакер, Мариет Шурман и Кристофер Ивон ги повикаа граѓаните да излезат на избори и слободно да ја изразат својата волја.

default

Германска амбасада во Скопје

Овие избори, смета амбасадорката на Германија Гудрун Штајнакер, се најблиску до граѓаните и во таа насока, како што рече, се надева оти голем број гласачи ќе го искористат своето право и ќе излезат на гласање, бидејќи е многу важно да се практикуваат демократските права.

„Задоволство ни е да ја поддржуваме ’Мост’ не само во набљудувањето, туку и да придонесеме овие избори да ја покажат подготвеноста на демократскиот дух на вашата земја и подготвеноста за влез во ЕУ, за што се надевам дека ќе биде направен некој прогрес оваа година во таа насока“, рече на прес-конференцијата Штајнекер.

Амбасадорката Шурман ги повика сите граѓани утре на локалните избори слободно да се изразат, а сите инволвирани чинители, како што рече, да им овозможат на граѓаните слободно да го остварат своето право на тајно гласање.

Важноста на мирни, спокојни и професионални локални избори ја потенцира и британскиот амбасадор Ивон, кој изрази надеж дека утре граѓаните ќе го искористат правото на глас.

Darko Aleksov von der Nichtregierungsorganisation MOST

Дарко Алексов, „Мост“

Локалните избори утре (24.03) ќе ги следи со околу 3.200 набљудувачи, број со кој ќе се покрјат околу 50 проценти од гласачките места во Република Македонија, како и 50 проценти од гласачките места во рамки на секоја општина.

Набљудувачите на „Мост“ ќе бидат статични, информираше на денешната прес-конференција извршниот директор Дарко Алексов, а мобилни тимови ќе ги набљудуваат повремено оние места на кои нема да има статични набљудувачи.

„Мост“ денеска го набљудува и предвременото галсање на болните и изнемоштени лица, внатрешно раселените, лицата во затвор и во куќен притвор.

Од „Мост“ упатија апел за одржување фер, слободен и мирен изборен процес.