Аврамопулос: Грција ја поддржува интеграцијата на Македонија | Македонија | DW | 13.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Аврамопулос: Грција ја поддржува интеграцијата на Македонија

Грција се‘ уште ја поддржува евроатлантската интеграција на Македонија, но владата на земјата треба да заземе конструктивен став за прашањето за името, изјави грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос.

Gesundheitsminister Dimitris Avramopoulos von Griechenland

Димитрис Аврамопулос

Шефот на грчката дипломатија синоќа (12.07) во Атина имаше состанок со амбасадорите на земјите од ЕУ на кој рече дека грчкото претседателство со ЕУ во 2014. година ќе даде нова енергија во процесот на пристапувањето кон Унијата на земјите од Западен Балкан.

Аврамопулос, јави дописникот на МИА од Атина, изрази увереност дека Кипар како претседавач со ЕУ е добро подготвен да ја води Унијата кон подобра Европа, и покрај големите предизвици со кои ќе мора да се соочи.

Во врска со одлуката на Турција да ги замрзне односите со ЕУ за време на кипарското претседателство, тој рече дека таквото однесување не е во согласност со земја кандидат за влез во Унијата која има обврска да покаже почит кон институциите на ЕУ.