Авионска несреќа во Непал | Свет | DW | 28.09.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Авионска несреќа во Непал

Деветнаесет луѓе загинаа при пад на авион во Непал. Ова е втора авионска несреќа во кратко време, претходно во мај таму се урна авион.

Сите 19 патници и членови на екипажот загинаа денеска при пад на авион во близина на непалскиот главен град Катманду, соопшти локалната полиција.

Според полицијата, седуммина од загинатите се Британци, петмина Кинези, а останатите седуммина, вклучително и тројцата членови на екипажот, биле Непалци.

Авионот на непалската компанија „Сита Ер“ летал на релација од Катманду кон Лукла, град во подножјето на Монт Еверест кој е популарна туристичка дестинација.

Според контролата на летање на аеродормот во Катманду, најверојатна причина за несреќата е пожар во кабината на авионот, но не исклуичена ни можноста леталото да се судрило со јато птици при полетувањето.