Светскиот вицепрвак потклекна пред Македонија

СН/ЖА/миа23 март 2012

Женската ракометна репрезентација на Македонија постигна голема победа совладувајќи ја Франција во СРЦ „Кале“ со 30:27.

Фотографија: Petr Stojanovski

Македонските ракометарки со победата против светскиот вицепрвак Франција си ги зголемија шансите за пласман на Европското првенство што ќе се одржи годинава во Холандија.

„Многу ми е драго што постигнавме победа. Исто така, мило ми е што публиката се врати во салата ’Кале’ која беше полна и имавме голема помош од трибините. Како што најавивме, се боревме на теренот и стигнавме до победата, иако не беше ни малку лесно“, истакна Драгана Пецевска, која со 8 голови беше втор стрелец во нашата репрезентација.

Македонија имаше водство во текот на целиот натпревар. По воведните испитувања на силите и резултат 4:4, македонските ракометарки направија серија од 7:4, па селекторот на Франција, Оливер Крумболц побара тајм-аут. Но, ни тоа не ја прекина серијата на избраничките на селекторот Гино Стрезовски. Следуваше нова серија и по 21. минута Македонија водеше со шест голови (15:9).

Во вториот дел, почетните минути повторно беа израмнети со тоа што Македонија ја одржуваше предноста од 4-5 голови. Во последните десет минути Македонија имаше водство од 27:22, но Французинките со серија од 4:0 дојдоа на еден гол разлика. Тоа беше се‘ што успеа да направи светскиот вицепрвак, потоа Македонија постигна три голови и освои нови два бода.

Најефикасна на натпреварот беше Јулија Николиќ (порано Портјанко) со 9 голови (6 од 7 метри), а Тања Андрејева имаше 12 одбрани.

По трите кола, Франција е прва со 4 бодови, исто колку и Македонија, по што следат Турција и Литванија со по 2 бода.

Во 4 .коло Македонија в недела гостува кај Франција (почеток 15:15 часот), а Турција ја пречекува Литванија.