2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Манчестер Јунајтед и Челзи во полуфиналето

11 април 2007

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед и на Челзи се пласираа во полуфиналето на Лигата на шампиони со победите на вчерашните натпревари.

Роналдо во акција
Роналдо во акцијаФотографија: AP

Манчестер Јунајтед на свој терен извојува висока победа против Рома од 7:1,надополнувајќи го така минусот од утакмицата во Рим која ја изгуби со 1:2.

Ова беше една од најзабележливите победи на Манчестер во европските првенства,отпорот на противникот беше скршен уште на почетокот,во само осум минути постигна три гола.

Челзи во Валенсија го победи домаќинот со 2:1,решавајќи го натпреварот во последните минути и сосема заслужено се пласира во полуфиналето на Лигата на шампиони.

Манчестер ЈУнајтед во полуфиналето ќе игра со победникот од натпреварот Бајерн- Милан,а Челзи против победникот во средбата Ливерпул- ПСВ.

Тренерот на Бајерн Минхен Отмар Хитцфелд ветува жешка борба,а капитенот Оливер Кан е уште поостар,најавува вистински ринг.