Злато за Фичен, бронза за Шварцкопф

9 август 2006

Нови пријатни изненадувања од германските претставници на Европското првенство во атлетика во шведскиот град Гетеборг

Фотографија: AP

На вториот ден од натпреварите на Европското атлетско првенство за сензација се погрижи 29-годишниот германски репрезентативец Јан Фичен со победата во трката на 10 илјади метри. Фичен мудро истрча тактичка трка и со извонреден финиш успеа да ги совлада и фаворитите, Шпанеците Хозе Мануел Мартинес и Хуан де ла Оса. „Ова беше мојата четрвта трка воопшто во дисциплината 10 илјади метри. Досега победив во сите четири. Се надевам дека така ќе оди и понатаму“ – рече Фичен. Поради исцрпеноста од синоќешната трка, тој се откажа од старт на 5 илјади метри в недела.

Медал освои и Лили Шварцкопф, која беше трета во седмобој. Таа постигна свој личен најдобар резултат од 6420 бодови, само три помалку од второпласираната, Холанѓанката Карин Рукштул. Шварцкопф прокоментира: „На семафорот видов ... во краен биланс беа три бода разлика. По малку сум и тажна, но добро. Бронзен медал – на тоа воопшто не сметав“. Во седмобојот победи големата фавортика, Швеѓанката Каролина Клуфт.

Прваци на Европа станаа и Португалецот од нигериско потекло Франсис Обиквелу во спринтот на 100 метри, потоа Шпанецот Франсиско Фрнандес во одење на 20 километри, Ендрју Хоув - кој настапува за Италија - во скок во далечина и Русинката Татјана Лисенко во фрлање кладиво.

Денеска на програмата на Европското првенство се осум финални дисциплини.