2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Борусија Дортмунд е полуфиналист во Купот

Сара Вирц / Е. М. Фиданоска12 февруари 2014

Фаворитот успеа. Борусија Дортмунд го победи Ајнтрахт Франкфурт во четвртфиналето на Германскиот куп. Резултатот е тесен. Ќе бидат ли толку неизвесни и останатите три натпревари?

Фотографија: Getty Images

Навивачите на Ајнтрахт во Франкфурт со задоволство го раскажуваат овој виц: во мај, во рок од само пет дена се играат финалните натпревари на Германскиот куп, Лигата Европа и двата бараж-натпревари за опстанок во Бундеслигата - како ли тимот сето тоа ќе го постигне?

Ајнтрахт Франкфурт сега има една грижа помалку. Нема да патува на финалето на Купот во Берлин. Тимот испадна во четвртфиналето, по поразот од Борусија Дортмунд со 0:1. Третиот на табелата одвај го победи дванаесеттиот на табелата. Капитенот на Борусија Дортмунд, Себастијан Кел, оценува: „Победивме заслужено и имавме повеќе шанси за гол, иако во второто полувреме не игравме толку добро.“

Fußball DFB-Pokal Viertelfinale Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund
Решавачкиот гол беше постигнат на само неколку минути пред крајот на натпреваротФотографија: Getty Images

Напаѓачот на Ајнтрахт Франкфурт Александер Мејер е разочаран: „Навивачите видоа дека прикажавме сѐ што можеме. На крајот сепак загубивме и тука нема што да се гледа позитивно.“

Решавачкиот гол беше постигнат во 83. минута од Пјер-Емерик Аубамејанг. Тимот на Дортмунд, кој беше победник во Купот во 2012 година, на натпреварот мораше да се откаже од многу стандардни играчи поради повреди - Ројс, Бендер, Блажиковски, Гиндоган, Хумелс. Тоа е една од причините за изедначената игра. Освен тоа, Ајнтрахт напаѓаше храбро и офанзивно и имаше добри шанси за гол, но не ги искористи.

Денеска (12.02) се играат преостанатите три натпреаври од четвртфиналето на Купот. Хофенхајм игра против Волфсбург, Бајер Леверкузен против Кајзерслаутерн, а Хамбургер го пречекува Бајерн.