„Vatreni“ zavili Engleze „u crno“

Srećko Matić22. studenoga 2007

Razočarani Englezi, presretni Rusi: nakon pobjede hrvatske nogometne reprezentacije pred 90 000 gledatelja na Wembleyu od 3:2, Engleska se nije uspjela kvalificirati za nastup na prvenstvu Europe 2008.

Dvoboj Stevena Gerrarda i Luke Modrića (d.) na WembleyuFoto: picture-alliance/ dpa

„Pobjeda nije bila slučajna“, rekao je izbornik „Vatrenih“ Slaven Bilić jutros nakon dolaska u Zagreb. „Bomba“ Mladena Petrića u 78. minuti za konačni rezultat „zapečatila“ je sudbinu Engleza, a istovremeno je Rusija na gostovanju kod Andore morala drhtazi do samog kraja: mršavih 1:0 bilo je dovoljno ekipi Guusa Hiddinka da plasman na EURO 2008. Hrvatska je povela ranim zgoditkom Nike Kranjčara već u 8. minuti, a Engleze je već u 14. minuti šokirao Ivica Olić s drugim golom.

Rasprodanim Wembleyem je zavladala „mrtvačka tišina“. Na početku drugog dijela Frank Lampard s bijele točke smanjuje na 1:2, i Englezi sve karte bacaju u napad. Tipičnim briganskim „kick&rush“-stilom Peter Crouch na nabacivanje Davida Beckhama izjednačuje…već spomenuti Petrić udarcem s 25 metara pokopao je sve engleske nade….u osmom gotovanju na „Otoku“ Hrvatska je upisala prvu pobjedu. Iako razočaran, engleski izbornik McLaren nije želio sinoć podnijeti ostavku.

Fußball EM Qualifikationsspiel England gegen Kroatien David Beckham
David Beckham: fotografija kaže sve...Foto: AP
Fußball EM Qualifikationsspiel England gegen Kroatien
Engleski navijači ostaju na "Otoku"Foto: AP

Uz Rusiju, sinoć su u posljednjem kvalifikacijskom kolu plasman na Europsko prvenstvo osigurali još i Turci, Portugalci i Šveđani. Napadač hrvatske reprezentacije Eduardo da Silva drugi je strijelac kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2008. godine. Eduardo je u 11 nastupa postigao 10 pogodaka. Od njega je bio uspješniji samo napadač Sjeverne Irske David Healy sa 13 pogodaka.