Tragičar i junak utakmice Srđan Lakić

20. siječnja 2011

Na utakmici između TuS Koblenza i 1. FC Kaiserslauterna u osmini finala Kupa Njemačkog nogometnog saveza hrvatski napadač Srđan Lakić zamalo je postao tragičar. Ali, na kraju je ipak bio junak utakmice.

Srđan LakićFoto: dapd

Iako se radilo o borbi nejednakih protivnika, prvoligaša Kaiserslauterna i trećeligaša Koblenza, izgledalo je da su stvari za jači klub krenule po zlu. Već u 16. minuti domaćin Koblenz uz burnu potporu svojih desetak tisuća navijača došao je do vodstva 1:0. Prvo poluvrijeme je već išlo prema kraju, ali FCK nikako nije uspijevao izjednačiti. U 37. minuti dosuđen je jedanaesterac za Kaisreslautern. Zadaću da izvede udarac s bijele točke dobio je Lakić. Ali, loše ispucanu loptu zaustavlja vratar Koblenza Dieter Paucken. Golgeter Kaiserslauterna i miljenik publike ponovo se pretvorio u tragičara, samo nekoliko dana nakon što je zbog nesportskog ponašanja (pokušaja uzvraćanja udarca) na prvenstvenoj utakmici protiv Kölna dobio crveni karton, zbog kojega neće moći igrati u subotu u Münchenu protiv Bayerna.

Trener Marco Kurz s pomoćnim trenerima
Trener Marco Kurz (u sredini)Foto: picture-alliance/ dpa

Ipak, u drugom poluvremenu je Lakić pokazao zašto ga Kaiserslautern želi zadržati, iako će to biti teško s obzirom na zanimanje bogatijih klubova (među ostalim Wolfsburg i Leverkusen) za hrvatskog strijelca. U 54. minuti je postigao izjednačujući pogodak, u 59. doveo FCK u vodstvo 2:1, a u 65. postavio konačnih 4:1 (Nemec je u 64. povisio na 3:1).

Miljenik publike i „životno osiguranje“

„Srđan je izvanredan napadač s nevjerojatnim instinktom za gol i naravno da želim da ostane kod nas“, izjavio je trener Kaiserslauterna Marco Kurz nakon utakmice. Lakić, kojega mediji nazivaju „životnim osiguranjem“ Kaiserslauterna (11 golova u prvenstvu i sedam u tri utakmice Kupa) sam kaže da odluka o eventualnom prelasku „još nije pala“. Da će ga FCK nastojati zadržati nema dvojbe. Jer, on je najzaslužniji za prolazak u četvrt-finale Njemačkog kupa, što klubu donosi najmanje 1,2 milijuna eura.

I navijači su za njegov ostanak. Oko 7.000 ih je došlo u Koblenz, a pod kraj utakmice su složno skandirali: „Idemo naprijed, Lakiću, potpiši!“ Ono što trenera i upravu zasigurno smeta, Lakićeva emocionalnost, publiku očito privlači. Tako su zacijelo različito doživjeli i Lakićeve podrugljive geste upućene vrataru Koblenza nakon izjednačujućega pogotka.

Autor: aj/ SID, dpa

Odg. urednik: Z. Arbutina