6. siječnja 2010

Bježi kako god znaš! Kad se na stadionu zahukta atmosfera onda igrači i suci jednako brzo daju petama vjetra, nekada i na čudan način. No, neki drugi slave svoj odlazak. „11Freunde“ je izdvojio deset najboljih bijegova.

Kako neprimjetno pobjeći od ovakvih navijača?
Kako neprimjetno pobjeći od ovakvih navijača?Foto: Oberliga-Süd

1. Provincijski klub FC Gütersloh je 1989. za dvoboj kupa protiv VfB Stuttgarta spremio poseban zabavni program. Teretnim vozilima je leteći balon dovezen na centar travnjaka. Nakon kratkog zagrijavanja se balon uz aplauz publike diže i odlijeće iz stadiona. No, nakon toga nastaje zbrka. Naime, kapetan balona je ključ od teretnjaka ostavio u svome džepu. Tako je publika imala jedinstvenu priliku promatrati kako legendarni Fritz Walter i ekipa ručno guraju kamion sa terena. Uz obilje smijeha iz gledališta.

Dok balon leti, Fritz Walter gura kamion
Dok balon leti, Fritz Walter gura kamionFoto: picture-alliance/ dpa

2. 1999. je svjetski vratar Gianluigi Buffon branio boje FC Parme. Nakon pobjede nad Fiorentinom u kupu Buffon je htio što prije napustiti stadion, jer se pribojavao divljajućih navijača gubitničke momčadi. Kako bi nesmotreno izišao iz navijačkog „pakla“ Buffon je iz svoje torbe izvukao klaunovu masku, stavio je na lice te bez ikakvih problema prošao kroz razočaranu gomilu. Nije to bio prvi put da je današnji vratar Juventusa na neobičan način tražio izlaz sa stadiona. Tako ga je nekoliko godina ranije prijatelj u prtljažniku auta izveo na slobodu.

"Gigi" Buffon je pravi klaun
"Gigi" Buffon je pravi klaunFoto: dpa

3. Marios Lamboupulos, sudac u drugoj grčkoj ligi, početkom 2009. godine imao je čast upoznati temperamentne navijače s Krfa. Nakon što je u šestoj minuti produžetaka svirao neopravdani jedanaesterac za gostujuću momčad, domaći navijači su nakon utakmice htjeli malo s njim 'popričati'. No, sudac je imao sreće. Gazda krfske momčadi je još prije utakmice u tunelu dao parkirati mrtvačka kola. Tako je ugroženi sudac iza tamnih zavjesa mrtvačkih kola neprimjetno napustio stadion. Zato su navijači umjesto suca pretukli igrače gostujuće momčadi. Barem nešto.

Nekada mrtvačka kola spašavaju živote
Nekada mrtvačka kola spašavaju životeFoto: Bilderbox

4. 2005. nakon poraza od FC Barcelone u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka, trener Chelsea Jose Mourinho je kritizirao suca Andersa Fiska, koji je nakon toga dobivao toliko prijetnji smrću da je završio karijeru. U susretu četvrtine finala je Mourinhu zabranjen kontakt s vlastitom momčadi. No, priča se da ja temperamentni Portugalac to vješto izbjegao: iako mu je bilo zabranjeno, zadržao se u svlačionici svoje momčadi te je nakon utakmice u bijegu od službenika UEFA-e utekao sakriven u kolicima praonice.

Svatko bi bio namrgođen da se mora voziti u kolicima za veš
Svatko bi bio namrgođen da se mora voziti u kolicima za vešFoto: picture-alliance/ dpa

5. „Sam ću odlučiti kada će biti moja posljednja utakmica“, rekao je početkom 1984. Wolfgang Kleff. Ali je predsjednik Fortune iz Düsseldorfa odlučio drugačije. Vratar je tako u svibnju 1984. morao odigrati svoju posljednju profesionalnu utakmicu. No, Kleff je kao pravi profesionalac, u 74. min. simulirao istegnuće mišića, otrčao počasni krug, bacio dres i rukavice u publiku kako bi se na kraju skinuo gol te predsjednika kluba pozdravio golom stražnjicom. Na kraju je Kleff u gaćama istrčao sa stadiona.

Nije zasigunro bio ovako zgodan, ali je Kleff u istoj monturi istrčao iz stadionaFoto: picture-alliance / dpa

6. Nije tajna da derbiji u Srednjoj Americi znaju biti žustri. U susreta dva poznata meksička prvoligaša Cluba Americe te Unama Pumasa je bilo više nego žustro. Nakon što su prvi prošle godine na gostovanju kod ovih drugih izgubili, navijači su navalili na igrače. U muci je policija cjelokupnu momčad natovarila u oklopno vozilo te ih impresivno brzo odvezla iz stadiona.

Valja cijelu momčad utrpati u ovako malo oklopno vozilo
Valja cijelu momčad utrpati u ovako malo oklopno voziloFoto: picture-alliance/dpa

7. Padobranac skandirajući za sobom vuče padobran te napušta travnjak FC Remscheida. Nekoliko trenutaka prije se spomenuti padobranac pobrinuo za nezaboravne trenutke. Planirano je bilo da prije utakmice dvaju drugoligaša 1983. sleti na bijelu točku u sredini terena. No, postojao je samo jedan mali problem: Utakmica je već 15 minuta bila u tijeku, ali sat letećeg akrobata je u zraku stao pa je ovaj sletio na sredinu terena, ali usred susreta.

23. igrač na terenu - padobranac
23. igrač na terenu - padobranacFoto: Bilderbox

8a. 1993. je Jens Lehmann u dresu Schalkea primio tri gola u osam minuta protiv nabrijanih igrača Bayera iz Leverkusena, zbog čega je na poluvremenu izmijenjen. Tijekom drugog poluvremena si je frustrirani vratar od „nekog starijeg gospodina, kojeg znam s treninga“ posudio pet tadašnjih maraka, sjeo na vlak i otišao doma. 15 godina kasnije je na treningu VfB Stuttgarta susreo sina već preminulog gospodina, koji ga je podsjetio na pet maraka, ali nije prihvatio vratarov povrat duga.

8b. Prošle godine je Lehmann opet odbio povratak zajedno s vlastitom momčadi te si je uzeo taksi, koji ga je odvezao do zračne luke. Za vrijeme utakmice je glupo zaradio crveni karton i oštetio vlastitu momčad te je iz srama što prije htio napustiti 'mjesto zločina'.

Lehmann je brz, ali još brže napušta stadion
Lehmann je brz, ali još brže napušta stadionFoto: picture-alliance/ dpa

9. Njemački nogometaš Christian Ziege je za vrijeme boravka kod AC Milana više puta stadion napuštao u prtljažniku auta. Bijesni Tifosi su nakon slabih predstava redovito čekali svoje miljenike kako bi ih pozdravili kamenjem. Vrativši se u Njemačku Ziege se opet morao privikavati kako je to kada stadion napuštate na sjedalu vozila, a ne u prtljažniku: „Iznenađen sam koliko ljudi u Italiji mogu pretrpjeti. Ovdje u Gladbachu ne bacaju kamenje i poštenje je puno veće.“

Toliko se često vozio u prtljažniku da je zaboravio kako izgledaju "normalna" sjedalaFoto: Volvo

10. Nešto kratko nakon jedanaest sati se George Best podiže iz lože Camp Noua te prije završetka napušta finale Lige prvaka između njegovog Manchestera i Bayerna. Bayern je te 1999. vodio 1:0. Nekadašnja legenda „crvenih vragova“ nije mogla gledati tu sramotu te se mirno uputio ka izlazu. Tako je propustio jednu od najvećih senzacija u povijesti nogometa. Manchester je u zadnjih nekoliko minuta zabio dva gola te osvojio naslov Lige prvaka.

Legenda Manchestera je propustila jednu od najvećih pobjeda u klupskoj povijestiFoto: AP

Autor: 11Freunde/ M.Jeličić

Odg. urednik: Anto Janković