TEME

(Ne)izvjesno 1. kolo nogometne Bundeslige

Nakon tromjesečne pauze, krenula je u Njemačkoj nova nogometna sezona i to odmah s pravom poslasticom. Sinoć je u prvoj utakmici prvog kola 45. prvenstva aktualni prvak Stuttgart ugostio viceprvaka Schalkea 04.

default

"Sve je OK, sezona može početi!" (golman Bayerna, Oliver Kahn)

Ni nakon osam godina Schalke nije uspio otići kao pobjednik iz Stuttgarta, ali ni aktualni prvak nije uspio nastaviti svoju pobjedničku seriju s kraja prošle sezone – konačni rezultat 2:2.

«Ja sam zadovoljan», rekao je nakon utakmice vratar Schalkea Manuel Neuer, «nitko ovdje večeras nije zaslužio pobjedu. Vidjeli smo super utakmicu. Možda smo, nakon što smo poveli s 1:0, morali dati drugi gol, možda bi onda utakmica bila riješena, ali to se nije dogodilo, tako da je ovo pravedan rezultat.»

Prvo poluvrijeme je i završilo s vodstvom gostiju od 1:0, no Stuttgart je preokrenuo utakmicu i u pet minuta postigao dva gola. Onaj drugi u 67. minuti. Samo šest minuta na terenu trebalo je hrvatskoj prinovi u Schalkeu Ivanu Rakitiću da dokaže da je bio dobra investicija – Rakitić je u lijepoj solo-akciji postigao izjednačujući zgoditak za goste iz Gelsenkirchena.

«Imao sam odličnu priliku i odlično sam pogodio loptu – što se mene tiče, može ovako može i dalje,» komentirao je nakon utakmice Rakitić.

Bayern glavni kandidat za titulu

Nakon deprimirajućeg 4. mjesta u prošloj sezoni i investicije od čak 70 milijuna eura u nove igrače glavni aspirant na osvajanje titule prvaka, Bayern iz Münchena od danas kreće u realizaciju tog projekta susretom protiv povratnika u 1. ligu, Hanse iz Rostocka. Trener Bavaraca Ottmar Hitzfeld pokušava umiriti uzavrele navijačke strasti: «Oni koji nemaju pojma o nogometu predviđaju rezultat od 6, 7 ili 8 prema 0. Mi znamo da nas čeka težak zadatak. U utakmicu s Hanson ulazimo jako motivirani. Ako pobijedimo i 1:0 ja ću biti zadovoljan jer smo osvojili tri boda.» Bez obzira na Hitzfeldovu lažnu skromnost jedino pitanje sezone, smatraju stručnjaci, glasi: ima li Bayern uopće ravnopravnih konkurenata? Ima. U tom malom i probranom krugu je naprimjer Werder iz Bremena. Iako se tijekom priprema kluba Jurice Vranješa i Ivana Klasnića i Dinamovog protivnika u 3. pretkolu kvalifikacija za Champions League ozlijedilo čak desetak igrača trener Thomas Schaaf uoči sraza s Bochumom vjeruje u svoj tim: «Mi ćemo svejedno s ljudima koji budu igrali imati jaku momčad koja može ostvariti dobar rezultat. Iako stvari ne idu onako kako smo željeli ova ekipa mora pružiti dobru igru.»

Veliko pozitivno iznenađenje Bundeslige u ovoj sezoni bi mogao biti tim Bayera iz Leverkusena. U prvom kolu petoplasirana ekipa iz prošle sezone u BayAreni dočekuje Energie iz Cottbusa. U sjevernjačkom derbiju susjednih klubova između Hamburga i Hannovera očekuje se puno emocija na travnjaku, a trener Hamburga Huub Stevens kao sezonski cilj navodi želju da klub na kraju prvenstva bude bolje plasiran nego prošle godine. S puno pozornosti se očekuje nastup ojačanog Wolfsburga protiv Arminije iz Bielefelda, a posve neizvjesnim se čini i ishod sraza Frankfurta i berlinske Herthe Josipa Šimunića. Sutra se sastaju Nürnberg i Karlsruhe, a Borussija iz Dortmunda, klub „vatrenog dueta“ Kovač-Petrić igra protiv Duisburga.