(Ne)izvjesno 1. kolo nogometne Bundeslige

Redakcijski izvještaj11. kolovoza 2007

Nakon tromjesečne pauze, krenula je u Njemačkoj nova nogometna sezona i to odmah s pravom poslasticom. Sinoć je u prvoj utakmici prvog kola 45. prvenstva aktualni prvak Stuttgart ugostio viceprvaka Schalkea 04.

"Sve je OK, sezona može početi!" (golman Bayerna, Oliver Kahn)Foto: AP

Ni nakon osam godina Schalke nije uspio otići kao pobjednik iz Stuttgarta, ali ni aktualni prvak nije uspio nastaviti svoju pobjedničku seriju s kraja prošle sezone – konačni rezultat 2:2.

«Ja sam zadovoljan», rekao je nakon utakmice vratar Schalkea Manuel Neuer, «nitko ovdje večeras nije zaslužio pobjedu. Vidjeli smo super utakmicu. Možda smo, nakon što smo poveli s 1:0, morali dati drugi gol, možda bi onda utakmica bila riješena, ali to se nije dogodilo, tako da je ovo pravedan rezultat.»

Prvo poluvrijeme je i završilo s vodstvom gostiju od 1:0, no Stuttgart je preokrenuo utakmicu i u pet minuta postigao dva gola. Onaj drugi u 67. minuti. Samo šest minuta na terenu trebalo je hrvatskoj prinovi u Schalkeu Ivanu Rakitiću da dokaže da je bio dobra investicija – Rakitić je u lijepoj solo-akciji postigao izjednačujući zgoditak za goste iz Gelsenkirchena.

«Imao sam odličnu priliku i odlično sam pogodio loptu – što se mene tiče, može ovako može i dalje,» komentirao je nakon utakmice Rakitić.

Bayern glavni kandidat za titulu

Nakon deprimirajućeg 4. mjesta u prošloj sezoni i investicije od čak 70 milijuna eura u nove igrače glavni aspirant na osvajanje titule prvaka, Bayern iz Münchena od danas kreće u realizaciju tog projekta susretom protiv povratnika u 1. ligu, Hanse iz Rostocka. Trener Bavaraca Ottmar Hitzfeld pokušava umiriti uzavrele navijačke strasti: «Oni koji nemaju pojma o nogometu predviđaju rezultat od 6, 7 ili 8 prema 0. Mi znamo da nas čeka težak zadatak. U utakmicu s Hanson ulazimo jako motivirani. Ako pobijedimo i 1:0 ja ću biti zadovoljan jer smo osvojili tri boda.» Bez obzira na Hitzfeldovu lažnu skromnost jedino pitanje sezone, smatraju stručnjaci, glasi: ima li Bayern uopće ravnopravnih konkurenata? Ima. U tom malom i probranom krugu je naprimjer Werder iz Bremena. Iako se tijekom priprema kluba Jurice Vranješa i Ivana Klasnića i Dinamovog protivnika u 3. pretkolu kvalifikacija za Champions League ozlijedilo čak desetak igrača trener Thomas Schaaf uoči sraza s Bochumom vjeruje u svoj tim: «Mi ćemo svejedno s ljudima koji budu igrali imati jaku momčad koja može ostvariti dobar rezultat. Iako stvari ne idu onako kako smo željeli ova ekipa mora pružiti dobru igru.»

Veliko pozitivno iznenađenje Bundeslige u ovoj sezoni bi mogao biti tim Bayera iz Leverkusena. U prvom kolu petoplasirana ekipa iz prošle sezone u BayAreni dočekuje Energie iz Cottbusa. U sjevernjačkom derbiju susjednih klubova između Hamburga i Hannovera očekuje se puno emocija na travnjaku, a trener Hamburga Huub Stevens kao sezonski cilj navodi želju da klub na kraju prvenstva bude bolje plasiran nego prošle godine. S puno pozornosti se očekuje nastup ojačanog Wolfsburga protiv Arminije iz Bielefelda, a posve neizvjesnim se čini i ishod sraza Frankfurta i berlinske Herthe Josipa Šimunića. Sutra se sastaju Nürnberg i Karlsruhe, a Borussija iz Dortmunda, klub „vatrenog dueta“ Kovač-Petrić igra protiv Duisburga.