2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Manjak ideja i loša obrana

Andreas Sten-Ziemons / Ž.Telišman27. svibnja 2012

Na pretposljednjoj utakmici prije početka EP-a u Baselu, Njemačka je izgubila od Švicarske s 3:5. Nijemci su pokazali lošu igru bez ideja i bez svježine. Posebno razočaran je bio savezni trener Joachim Löw.

Pretposljednji test prije Europskog prvenstva za njemačku reprezentaciju je završio s neuspjehom. Nijemci su pokazali da se još uvijek ne nalaze u formi u kakvoj bi trebali biti. Samo dva tjedna prije početka EP-a i prve utakmice koju bi Njemačka trebala igrati s Portugalom, momčad saveznog trenera Joachima Löwa pokazala je velike slabosti u obrani, manjak ideja i mnogo grešaka koje su je na koncu stajale poraza s rezultatom 3:5. U obranu njemačke reprezentacije moglo bi se reći kako su pripreme za EP zapravo tek započele. Mnogi igrači su se tek prije nekoliko dana pridružili ostatku ekipe. Njih osmorica (koji igraju za Bayern München) ma pripreme bi trebali tek stići.

Njemački je golman primio čak pet golova
Njemački je golman primio čak pet golovaFoto: picture-alliance/dpa
Švicarac Eren Derdiyok
Švicarac Eren DerdiyokFoto: picture-alliance/dpa

Prva pobjeda Švicarske od 1956. godine

Tijekom utakmice u Baselu, njemački trener je šest puta izmjenjivao svoje igrače, no idealna kombinaciju očigledno ovoga puta nije mogao pronaći. Reus i Gündogan su takoreći bili jedina dvojca koja su s kolikim tolikim uspjehom u igru unosili svježinu i dinamiku. Tri gola su postigli Derdiyok(u 50.minuti), Schnuerrle (u 64. minuti) i Reus (u 72.minuti). Na švicarskoj strani, pet golova su dali samo dvojca igrača: Lichtsteiner i Mehmedi. Ovo je prva pobjeda Švicarske nad Njemačkom od 1956. godine, dok je za Njemačku pak ovo bila prva utakmica od 2004. godine kada je posljednji put „kasirala“ čak pet golova.

„S ovakvim rezultatom ipak nisam računao. Nakon mnogih intenzivnih treninga sam znao da nam nedostaje svježine. Pomanjkanje koncentracije, loša igra bez lopte, slaba obrana i nedostatak komunikacije – sve je to ovoga puta izašlo na vidjelo pa nije ni čudo da su protivnici mogli dati čak pet golova“, rekao je nakon utakmice Joachim Löw.

Slijedeća, posljednje utakmica prije početka turnira u Poljskoj i Ukrajini, zakazana je za 31.svibanj u Leipzigu kada će njemačka reprezentacija za protivnika imati Izrael.