2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Eurovizija iduće godine u Rusiji

25. svibnja 2008

54. natjecanje za Pjesmu Eurovizije iduće će se godine održati u Rusiji. U sinoćnjem finalnom natjecanju u Beogradu pobijedio je Rus Dima Bilan s pjesmom "Belive", dok su predstavnici Hrvatske osvojili tek 21. mjesto.

Ruski pjevač odjeven u bijelo i bosonog kleči na pozornici i pjeva
Efektni nastup ruskog predstavnikaFoto: picture-alliance / dpa

Nakon što su zbrojeni glasovi gledatelja i slušatelja iz 43 zemlje, za pobjednika ovogodišnjeg natjecanja za Pjesmu Eurovizije proglašen je ruski pjevač Dima Bilan. On je sa svojom baladom osvojio 272 boda, čime pobjeda po prvi put u povijesti ovog natjecanja odlazi u Rusiju. Drugo mjesto je već drugu godinu za redom osvojila Ukrajina, a treće Grčka.

Hrvatska na 21. mjestu

Njemačka skupina No Angels
Njemačka ponovo doživjela neuspjehFoto: picture-alliance / dpa

Hrvatskoj su njezina 44 boda bila dovoljna samo za 21. mjesto. Hrvatski predstavnici skupina Kraljevi ulice & 75 cents očito nisu uspjeli pogoditi ukus europske publike. Nijemci se također nisu proslavili ni ove godine. Njihovi predstavnici ženska skupina No Angels zauzeli su neslavno posljednje mjesto, isto kao i Poljska i Velika Britanija.

Natjecanje za Pjesmu Eurovizije i ove je godine na malim ekranima pratilo više od 100 milijuna gledatelja u Europi i izvan nje. Ukupno su sudjelovale 43 zemlje, pa su jučerašnjem finalu prethodile dvije polufinalne večeri. U finalu je nastupilo 25 zemalja. Pet ih je bilo direktno plasirano, dok je preostalih 20 moralo proći polufinalno natjecanje.(ajg)