“Elf” savladao Englesku, a “Vatreni” BiH

Redakcijski izvještaj23. kolovoza 2007

U sinoć odigranim prijateljskim susretima nogometna reprezentacija Hrvatske s 5:3 je u Sarajevu pobijedila BiH, a Njemačka je pokvarila premijerni nastup Engleske na novom Wembleyu.

Slavlje njemačkih igrača u nakon pobjede 2:1Foto: AP

I bez čak 11 ozlijeđenih reprezentativaca njemačka nogometna reprezentacija je u prestižnom duelu na novom stadionu Wembley uspijela poraziti Engleze s 2:1. Gosti su u utakmicu ušli nervozno, a engleska početna ofenziva isplatila se već u 9. minuti kada je Frank Lampard s desne strane šesanesterca oštrim udarcem u bliži kut iznenadio golmana “elfa”, Jensa Lehmanna. U 30. međusobnom susretu dva bivša svjetska prvaka Nijemci su se brzo oporavili od ranog šoka i u 26. minuti Kevin Kuranyi postiže zgoditak za 1:1 nakon velike greške engleskog vratara Robinsona. Pet minuta prije kraja prvog dijela debitant u njemačkom dresu, igrač bundesligaša Schalkea 04, Christian Pander postavlja konačnih 2:1 izvanredim udarcem s preko 30 metara. U prvom nastupu Engleza na novom Wembleyu i prvi poraz, upravo protiv velikog njemačkog rivala. Zanimljivo je da je Njemačka savladala Englesku i u posljednjem susretu koji se odigrao na starom Wembleyu prije 6 godina. “Nema puno mjesta na kojima je ljepše pobijediti nego na Wembleyu, mjestu s tako dugom tradicijom. Pobijediti usred Londona 2:1 je nešto doista posebno”, izjavio je njemački izbornik Joachim Löw.

Hrvatska nogometna reprezentacija je sinoć u Sarajevu nastavila pobjednički niz pod vodstvom izbornika Slavena Bilića: u prijateljskom susretu protiv Bosne i Hercegovine „Vatreni“ su slavili pobjedu rezultatom 5:3. Dojam koji je ostavila golijada na koševskom stadionu pred oko 20 000 gledatelja pokvarile su vijesti o tučnjavi pristalica jedne i druge reprezentacije u središtu Sarajeva u kojoj je ozlijeđeno najmanje pet osoba. Manjih nereda je bilo i na samom stadionu za vrijeme utakmice, a policija je uz uporabu sile zaustavila divljanje i domaćih i gostujućih navijača. Golove za Hrvatsku postigli su Eduardo, Srna i Niko Kovač, dok je za BiH Muslimović tri puta zatresao mrežu Runje.