Dortmund na putu ka tituli

4. ožujka 2012

Borussia Dortmund nezaustavljivo kroči ka novoj tituli njemačkog prvaka. I dok žuto-crni nižu pobjedu za pobjedom, konkurencija je posustala na pola puta. Sve je izglednije da će klub Ivana Perišića i ove godine slaviti.

Igrači Borussije
Igrači BorussijeFoto: dapd

Ono što mnogi u Dortmundu izbjegavaju javno izreći, bez imalo ustezanja izgovorio je Mohamed Zidan, igrač Mainza 05, kojeg je u subotu (3.3.) Borussija iz Dortmunda na domaćem terenu savladala s 2:1. "Ono što smo danas vidjeli na terenu to je stopostotno njemački prvak", rekao je egipatski napadač i autor jedinog gola gostujuće momčadi. Zidanovo mišljenje dijele mnogi njemački mediji jer nakon posljednjeg kola se čini da je Borussija, slično kao i prošle godine, nazaustavljiva na svom putu ka naslovu prvaka.

Na putu ka cilju

Paralele s prošlogodišnjom sezonom prisutne su i u skromnosti samih igrača i uprave Borussije. "FC Bayern je još uvijek favorit", rekao je tako nakon jučerašnje utakmice i 18 pobjede zaredom, borussijin igrač Mats Hummels. No nakon 24. kola Borussija je za još dodatna tri boda udaljenija od svojih pratioca i prije svega vječitog favorita Bayerna. Bavarci su u subotu naime u Leverkusenu nastavili svoju negativnu seriju u prvenstvu i izgubili od Bayera iz Leverkusena s 2:0. Bolje nije prošao ni drugi mogući takmac, Schalke 04 koji se iz Freiburga vratio bez bodova. Prednost Borussije pred Bayernom tako se povećala na 7 bodova. "Jako smo sretni zbog toga kako je prošao ovaj vikend. Poraz Bayerna nam je dao krila za pobjedu", komentirao je ishod 24. kola Borussijin vratar Roman Weidenfeller. I to je bilo vidljivo u svakoj minuti utakmice. Mainz je doduše golom Zidanea u 74. minuti izjadnačio, no domaćini su nekoliko minuta kasnije pokazali tko vodi glavnu riječ na terenu i to pogotkom japasnske zvijede Shinjia Kagawe. Pobjedonsni pogodak pripremio je hrvatski reprezentativac Ivan Perišić koji je u igru ušao nekoliko minuta prije.

Prizor s utakmice Borussij-Mainz 05
Premoćni i protiv Manza 05Foto: dapd

Još nije sve gotovo

Borussija se po mnogima nalazi tamo gdje se nalazila prije godinu dana: raspolaže mladom momčadi koja funkcionira besprijekorno i trenerom Jürgenom Kloppom koji tu momčad zna inspirirati za uvijek nova čuda. Istodobno konkurenciji ponestaje daha. Do kraja sezone je još doduše ostalo 10. kola i Borussiji predstoje važni uzvratni susreti s direktnim konkurentima poput vječitog lokalnog rivala Bayerna ili Schalkea ali, kako procjenjuju mediji, ako Borussijina momčad ostane u ovom raspoloženju, Dortmund već može početi s pripremama za veliki party 5.5., kad bude odigrana i posljednja utakmica ove sezone. Trener Klopp, kojeg mnogi smatraju najzaslužnijim za renesensu Borussije, je kao i prošle godine, skroman i riječ prvak izbjegava pod svaku cijenu. "Mi nemamo osjećaj da smo na cilju nego smo se samo pripremili za napeti rasplet", kaže skromno trener Borussije. Izgleda da vodstvo Borussije ne strahuje od ničega toliko koliko od preranog slavlja. "Svi su nam već počeli čestitti na novoj tituli prvaka. No mi ne smijemo već sad početi u to vjerovati", zaključio je dierktor Borussije Hans-Joachim Watzke.