Don’t cry for me, Argentina

Redakcijsko izvješće30. lipnja 2006

Reprezentacija Njemačke prva je polufinalistica Svjetskoga nogometnog prvenstva. Domaćini FIFA World Cupa pobijedili su večeras u Berlinu Argentinu boljim izvođenjem jedanaesteraca 4:2. Nakon 120 minuta igre rezultat je bio 1:1.

Lehmann je obranio dva jedanaesterca.
Lehmann je obranio dva jedanaesterca.Foto: AP

Argentina je povela pogotkom Roberta Ayale u 49. minuti, a izjednačio je Miroslav Klose u 80. minuti. Prilikom izvođenja kaznenih udaraca Neuville, Ballack, Podolski i Borowski su bili sigurni za «Elf», Cruz i Maxi Rodriguez su postigli pogotke za Argentinu, dok je Lehmann obranio udarce Ayale i Cambiassa. Njemačka će u polufinalu igrati protiv pobjednika večerašnjeg dvoboja Italija-Ukrajina.

Nakon okršaja loptom obračun šakama

Nakon utakmice došlo je do tučnjave u kojoj je sudjelovalo nekoliko igrača s obje strane. Sve je započeo Tim Borowski, koji je nakon utakmice pokazao argentinskim igračima prstom da šute. Razočaranim i nervoznim Argentincima nije dugo trebalo da uzvrate. Najaktivniji su bili Gabriel Heinze, Maxi Rodriguez i Fabricio Coloccini, dok je s njemačke strane po svemu sudeći u sukobu sudjelovao Oliver Neuville te menadžer reprezentacije Oliver Bierhoff. Gužva je trajala nekoliko minuta, no uz pomoć osiguranja igrači su razdvojeni. Sudac utakmice, Slovak Lubos Michel, sasvim sigurno u svoj će izvještaj unijeti i detalje ovog obračuna, a mogu se očekivati i kazne disciplinske komisije Međunarodne nogometne federacije.

Kapetan Ballack najbolji igrač utakmice

Kapetan njemačke nogometne reprezentacije Michael Ballack proglašen je najboljim igračem četvrtfinalnog ogleda Svjetskog prvenstva. «Ovo je nevjerojatan uspjeh. Možda utakmica nije bila zanimljiva za gledatelje, no odigrana je na visokom nivou i bila je dramatična. Srećom mi smo izborili plasman u polufinale. Zaslužili smo ovakav rasplet», kazao je Ballack. Kapetan «Elfa» bio je pokretač akcije kojom je domaćin u 80. minuti pogotkom Miroslava Klosea izborio remi i izbjegao poraz. «Malo nas je uzdrmao pogodak Argentine na početku 2. poluvremena. No, nismo gubili nadu. Vjerovali smo u preokret i uspjeli smo», dodao je Ballack.

Klinsmannu sa svih strana pljušte ponude

Uoči početka Svjetskoga nogometnog prvenstva izbornik njemačke reprezentacije Jürgen Klinsmann bio je meta učestalih kritika, čak su pojedini stručnjaci tražili njegovu ostavku. Međutim, Klinsmann nije želio odstupiti, uporno je gurao svoj «film» i njemačka reprezentacija se plasirala u polufinale Mundijala, a kako igra – niti naslov prvaka nije nedostižan. Čelnici Saveza odmah su mu ponudili novi ugovor, no Klinsmannu se ne žuri, ponude pljušte sa svih strana i on želi prvo odraditi World Cup.

«Nitko nas više ne može zaustaviti»

«Bila je ovo dramatična utakmica u kojoj smo posve zasluženo izborili plasman u polufinale. Kazneni udarci su lutrija, imao sam osjećaj kao da gledam Hitchcockov film. Jedva sam izdržao do kraja», kazao je njemački strateg, koji je za sada pogodio s izborom prvog vratara. Sjajnim obranama Jens Lehmann je bio junak četvrtfinalnog ogleda protiv Argentine. «Cijela momčad je vjerovala u Jensa, znali smo da će nas on spasiti», dodao je Klinsmann, koji je uvjeren kako se sada «Elfu» otvorio put do završnice. «Ova momčad je dobila dodatno samopouzdanje i zanos, sada nas nitko ne može više zaustaviti», zaključio je Klinsmann.