Brončani Nijemci – «svjetski prvaci u srcima»

Redakcijsko izvješće9. srpnja 2006

U «malom finalu» Svjetskoga nogometnog prvenstva reprezentacija Njemačke je smogla više snage i u susretu za treće mjesto pobijedila Portugal s 3:1.

Junak utakmice Bastian Schweinsteiger
Junak utakmice Bastian SchweinsteigerFoto: AP

Bila je to utakmica u kojoj su izbornici Jürgen Klinsmann i Luiz Felipe Scolari nakon poraza u poluzavršnici imali najviše problema kako motivirati momčad da zaboravi razočaranje i nastup na Svjetskome prvenstvu pokuša okončati pobjedom. Uoči susreta Klinsmann je pozvao njemačke navijače da podrže reprezentaciju, obećavši kako će njegovi odabranici osvojiti brončanu medalju. Scolari je, pak, bodrio svoje igrače činjenicom da je Portugal jedini put na pobjedničkom postolju bio prije 40 godina, kada je generacija predvođena Eusebijom osvojila treće mjesto.

Uspješniji unatoč problemima

Klinsmannu su dodatne probleme stvorile i ozljede: iz sastava su ispali Arne Friedrich, Per Mertesacker, Tim Borowski i Michael Ballack, dok je Jens Lehmann samoinicijativno prepustio mjesto na vratima Oliveru Kahnu. Unatoč svim problemima, njemački je strateg bio uspješniji u pripremi momčadi i «Elf» je sasvim zasluženo izborio uvjerljivu pobjedu pred 52 000 oduševljenih navijača na stadionu Gottlieba Daimlera u Stuttgartu i milijuna televizijskih gledatelja. Junak utakmice bio je Bastian Schweinsteiger koji je gotovo na istovjetan način postigao dva sjajna pogotka (u 56. i 78. minuti), a najzaslužniji je i za treći, jer je njegov udarac Petit u 61. minuti skrenuo u vlastitu mrežu. Dvije minute prije kraja utakmice poraz Portugala je ublažio Nuno Gomes.

Više razloga za slavlje

Osim osvajanja trećeg mjesta, Nijemcima dodatno zadovoljstvo pričinjava i činjenica da je Svjetska nogometna federacija FIFA još jučer za najboljega mladog igrača prvenstva proglasila 21-godišnjeg domaćeg napadača Lukasa Podolskog kao i golema vjerojatnost da će naslov vodećeg strijelca turnira sutra ponijeti njegov kolega Miroslav Klose s pet postignutih golova. Da bi ga prestigao po broju zgoditaka i u posljednjem mu trenutku odnio tu laskavu titulu, francuski igrač Thierry Henry, čija reprezentacija sutra od 20:00 sati na Olimpijskome stadionu u Berlinu nastupa u finalu, morao bi još čak tri puta zatresti mrežu protivnika Talijana.