10 Wszystkie szlaki prowadzą do Zakopanego | Misja Kraków - Infos Culturelles | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Misja Kraków - Infos Culturelles

10 Wszystkie szlaki prowadzą do Zakopanego

Nieformalną stolicą Tatr jest Zakopane – miejscowość leżąca u stóp gór. Będąc w Zakopanem musicie koniecznie zaliczyć Krupówki. Jest to jedna z głównych ulic miasta, na której z pewnością poczujecie góralską atmosferę.

Zakopiańskie Krupówki

Zakopiańskie Krupówki

Nieformalną stolicą Tatr jest Zakopane – miejscowość leżąca u stóp gór. Będąc w Zakopanem musicie koniecznie zaliczyć Krupówki. Jest to jedna z głównych ulic miasta, na której z pewnością poczujecie góralską atmosferę. W licznych restauracjach, barach i knajpach na żywo, na „gęślach” (czyli tłumacząc z góralskiej gwary: na skrzypcach) grają przebrani w ludowe stroje muzykanci i choć nogi turystów są obolałe po górskich wędrówkach, skoczna muzyka porywa ich do tańca! Podawane są tutejsze specjały jak „ moskole” czyli placki z gotowanych ziemniaków, smażone „ oscypki” z owczego sera i zawsze świeże pstrągi łowione w wartkich górskich potokach. Ryba ważąca nawet kilogram nie należy do rzadkości. Zupy serwowane w restauracjach i barach Zakopanego i okolic są doskonałe. Oprócz wspominanej już kwaśnicy warto spróbować jak smakuje żurek i barszcz czerwony. Musicie też koniecznie zjeść pierogi: z mięsem, z kapustą, z grzybami oraz „ ruskie” – z serowo-ziemniaczanym nadzieniem. A na deser obowiązkowo trzeba zamówić kremówkę, wuzetkę, eklerka, ptysia, rurkę z bitą śmietaną, krem sułtański albo jeden z koktajli mlecznych, kefirowych lub śmietankowych przyrządzanych z dodatkiem truskawek, malin, jagód i innych aromatycznych owoców.

Jazda saniami

Jazda saniami

Na Krupówkach prawdopodobnie wydacie dużo „dudków” (pieniędzy) kupując ludowe suweniry związane z Tatarami, z których najpopularniejsze to góralskie ciupagi i kapelusze ozdabiane kiedyś muszelkami a dzisiaj ich plastikowymi atrapami.

La rédaction vous recommande