1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Misja Kraków - Infos Culturelles

09 Przyjeżdzajcie w Tatry

Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu górskim Karpat, a Rysy najwyższym szczytem po stronie Polski. Najpopularnieszym celem wycieczek pieszych jest Śpiący Rycerz inaczej góra Giewont wznosząca się nad Zakopanem.

Zima w Tatrach

Zima w Tatrach

Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu górskim Karpat - jedynym łańcuchem na terenie Polski, który ma charakter alpejski. Pod względem geograficznym dzielą się na 4 części: Tatry Bielskie, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i masyw Siwego Wierchu, a najwyższy szczyt po stronie Polski - Rysy - ma wysokość 2499 metrów nad poziomem morza.

Jeśli chcecie odpocząć od hałasu i pośpiechu wielkich miast nie powinniście się zastanawiać, gdzie spędzić czas. Odpowiedź jest jedna: Tatry. Tu przyjeżdżają narciarze, snowboardziści, piechurzy i turyści. Na miłośników „skijów” (to narty w gwarze góralskiej) i deski czeka około 160 km. tras i szlaków, 8 schronisk turystycznych oraz słynna kabinowa kolej linowa. Rusza ona z Kuźnic, zatrzymuje się na stacji Myślenickie Turnie i dociera na najpopularniejszy wśród narciarzy szczyt - Kasprowy Wierch.

Na miłośników białego szaleństwa czekają wyciągi orczykowe (Kalatówki, Suchy Żleb, Polana Chochołowska) oraz 4 koleje linowo-krzesełkowe (Nosal, Krokiew, Gąsienicowa, Goryczkowa). Zakopane kusi też sportowców – zarówno tych czynnych jak i biernych.

Dla kibiców z całego świata Zakopane jest mekką, do której trzeba się udać na zawody w skokach narciarskich, pod Wielką Krokiew. To zimą, a latem możecie na przykład spróbować lotów na paralotniach. Moda na Zakopane trwa niezależnie od pory roku!

Mapa Tatr

Mapa Tatr

Piechurzy mają do dyspozycji kilkadziesiąt szlaków turystycznych, o łącznej długości około 250 km.

Najbardziej popularnym celem wycieczek pieszych jest… Śpiący Rycerz. To To Giewont – góra o wysokości 1895 metrów wznosząca się nad Zakopanem. Określenie „Śpiący Rycerz” to wynik ludzkiej fantazji. Kształt góry do złudzenia przypomina sylwetkę leżącego mężczyzny z wyraźnie widoczną głową i tułowiem. Legenda mówi, że w jaskini w skałach góry śpią rycerze króla Bolesława Śmiałego. Podobno zbudzą się oni kiedy ojczyzna będzie w potrzebie. Według innego podania jest tam jaskinia, w której mnich strzeże wielkich skarbów.

Niewątpliwym skarbem Tatr jest przyroda. W górach mając szczęście (bądź nieszczęście, jeżeli trafimy na drapieżnika) możemy spotkać sarny, jelenie, lisy, rysie oraz zwierzęta charakterystyczne wyłącznie dla tego regionu Polski: świstaki i kozice. Można też spotkać niedźwiedzie. Całe Tatry są wielkim rezerwatem przyrody, o czym się przekonacie odwiedzając Tatrzański Park Narodowy, gdzie turystyka spotyka się z półdziką przyrodą.

La rédaction vous recommande