1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Misja Kraków - Infos Culturelles

07 Warszawa da się lubić

W Warszawie stolicy Polski najczęściej odwiedzanym miejscem jest Stare Miasto i kompleks ogrodowy „Łazienki“. Obok Starego Miasta i Łazienek z Warszawą kojarzy się też Pałac Kultury i Nauki, dar narodu radzieckiego.

Widok na Warszawę z lotu ptaka

Widok na Warszawę z lotu ptaka

Warszawa znajduje się w centrum Polski i w centrum zainteresowania wszystkich, którzy chcieliby znaleźć pracę, zrobić karierę oraz uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych.

Najczęściej odwiedzanym miejscem w stolicy Polski jest Stare Miasto. Gwarantuję, ze urzeknie was spacer wąskimi, wybrukowanymi (tak zwanymi „kocimi łbami”) uliczkami, otoczonymi klasycystycznymi kamieniczkami. Dwu takich samych nie znajdziecie! Kryją się w nich galerie młodych artystów i ekskluzywne restauracje. Centralnym punktem spotkań jest Rynek Starego Miasta. Latem wyrastają tu „ogródki” restauracji, pojawiają się karykaturzyści i artyści. Szczególny widok (i przeżycia) dają nocne pokazy fireshow. A przez całe wakacje – w lipcu i sierpniu - show gwarantują muzycy. W każdą sobotę można posłuchać tu jazzu („Jazz na Starówce”). Częścią Starówki jest też Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy. Właśnie ten król Polski w 1596 roku przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Od tego czasu toczy się „spór” między mieszkańcami obu miast o miejsce na historycznej i kulturalnej mapie kraju. „Zygmunt” nadal króluje, tyle że na wysokości 275 metrów, a za jego plecami rozciągają się mury Zamku Królewskiego. W jego wnętrzach możecie zwiedzić apartamenty królewskie i zobaczyć ponad 50 tysięcy eksponatów o wielkiej wartości. Są tu, między innymi, obrazy Canaletta. Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa, a ze względu na swoją magię również na liście zakochanych.

Zakochani – do łazienek
Zakochani – ale nie tylko – bardzo chętnie odwiedzają Łazienki. Jest to jeden z najpiękniejszych i największych, bo zajmujących 80 hektarów, kompleksów ogrodowych Europy. Na jego terenie znajdują się zabytki sięgające XVII wieku: Pałac na Wodzie, Amfiteatr, Nowa Oranżeria, Stara Pomarańczarnia, Belweder oraz pomnik Chopina, pod którym w każdą niedzielę lata w południe odbywają się koncerty.

Warszawskie Stare Miasto

Warszawskie Stare Miasto

Pekin i Praga w Warszawie
Obok Starego Miasta i Łazienek z Warszawą nieodłącznie kojarzy się … „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego" czyli Pałac Kultury i Nauki (w skrócie PKiN – stąd „Pekin”). Ten ponad 50-letni wieżowiec jest przykładem socjalizmu w architekturze i egzotyczną ciekawostką dla zachodnich turystów. Wewnątrz znajduje się kino Kinoteka, Teatr Dramatyczny, kluby muzyczne, sale sportowe, instytuty naukowe, szkoły itp. „Pekin” ma 230 metrów wysokości a ze 114 metrów, z tarasu widokowego, widzimy całą Warszawę. W oczy rzuca się królowa polskich rzek: Wisła, dzieląca miasto na dwie części. Po prawej stronie rzeki jest mekka warszawskiej bohemy– Praga z Saską Kępą. Nie ma tu tak charakterystycznych dla stolicy bloków z wielkiej płyty. Przeważają kamienice i parki. Na ulicach Saskiej Kępy organizowane są często happeningi poetyckie, a w starych fabrykach działają alternatywne teatry. Po prawej stronie Wisły organizowane są Targi Mody młodych polskich projektantów; tu też warto spędzić noc w M25. Jest to miejscówka przypominająca berlińskie kluby. Warto wpaść do takich miejsc jak Tomba Tomba, Paprotka, On/Off, Klubokawiarnia” „Shisha”. Będąc w Warszawie odwiedźcie galerie i muzea.

Galeria Malarstwa Europejskiego i Polskiego z XX wieku wystawia część zbiorów Muzeum Narodowego. W Zachęcie i w Centrum Sztuki Współczesnej obejrzycie to, co najnowsze w światowej kulturze. Oryginalnie przedstawia się Muzeum Powstania Warszawskiego: poznacie tu jego historię, przebieg i znaczenie pokazane w multimedialnej formie. Polecamy też Muzeum Plakatu w uroczym Wilanowie.

Warszawa tętni życiem przede wszystkim dzięki studentom: stanowią ponad 30% mieszkańców miasta. Tu znajduje się tak prestiżowe uczelnie jak: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska i Akademia Medyczna. Każdego roku, w maju, tuż przed sesją, studenci wszystkich szkół organizują JUWENALIA – kilkudniową imprezę kulturalną – z koncertami, kabaretami i debatami. Z polskimi żakami mieszają się studenci, którzy przyjechali tu na stypendium z całego świata - Warszawa jest otwarta dla każdego. Magia tego miasta płynie z różnorodności, jaką wnoszą i mieszkający w niej, i odwiedzający ją ludzie.

La rédaction vous recommande

Liens