06 Dziko | Misja Kraków - Infos Culturelles | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Misja Kraków - Infos Culturelles

06 Dziko

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i sąsiadujące z nią regiony to dziewicze wciąż obszary Polski. Warto zajrzeć do Puszczy Białowieskiej, Wigierskiego Parku Narodowego czy zwyczajnie popłynąć kajakiem po rzece Rospudzie.

Jezioro Sniadrwy

Jezioro Sniadrwy

I Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, i sąsiadujące z nią regiony to najmniej dotknięte przez człowieka obszary Polski. Będąc na Mazurach, postarajcie się dojechać do położonej przy granicy z Białorusią Puszczy Białowieskiej. W Białowieskim Parku Narodowym spotkacie przede wszystkim żubry, których jest na świecie coraz mniej. Białowieski Park Narodowy to ostatnie miejsce, gdzie te największe europejskie ssaki żyją w naturze.

Nad Biebrzą, rzeką położoną na południowy wschód od Mazur, również powstał park narodowy. Na torfowiskach rosną tu rzadkie gatunki roślin, a i podglądacze ptaków będą mieli co robić. Na tym dzikim terenie można spędzać czas bardzo aktywnie. Przez park przechodzą szlaki kajakowe i rowerowe, a sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Jeśli skierujecie się jeszcze dalej na północ, w stronę granicy z Litwą, natraficie na Puszczę Augustowską, rzekę Czarną Hańczę i jezioro Wigry. Na tym obszarze – zwanym Wigierskim Parkiem Narodowym – żyją czarne łabędzie. Najłatwiej będzie wam poruszać się po parku kajakiem, żaglówką albo łódką.

Warto jeszcze zahaczyć o Puszczę Augustowską - jeden z największych w Europie kompleksów leśnych. Przepływa przez nią rzeka Rospuda, którą prowadzi niesamowicie piękny szlak kajakowy. Jeśli po tych przygodach będziecie odczuwali silną potrzebę powrotu do miejskiego życia, wpadnijcie do Augustowa albo Suwałk. Nie polecamy jednak tych miast zimą: temperatura jest tu najniższa w całym kraju: -20 stopni w dzień nie jest niczym nadzwyczajnym!

La rédaction vous recommande