1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Misja Kraków - Infos Culturelles

05 Nie tylko latem

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest turystycznie atrakcyjna przez cały rok. W zimie można tam jeździć na nartach, przez cały rok na rowerze, a latem wędrować po okolicy i oglądać, np. stare wiadukty kolejowe.

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry

W zimie na Mazurach jeździ się na nartach! Korzystać możecie z dwóch wyciągów: na Górę Czterech Wiatrów koło Mrągowa i na Piękną Górę w okolicach Gołdapi. Szusowanie po sztucznie naśnieżanych stokach Krainy Przez cały rok Kraina Wielkich Jezior jest znakomitym terenem do jazdy na rowerze. Nie musicie trzymać się wyznaczonych szlaków, bo samodzielne odkrywanie najdzikszych zakątków to też ogromna frajda. Wystarczy dobra mapa i otwarta głowa. Gdybyście jednak chcieli zobaczyć obowiązkowe dla każdego turysty miejsca na Mazurach, polecamy następujące szlaki:

1. Dookoła jeziora Niegocin: Start w Giżycku, największym mieście Krainy Wielkich Jezior, gdzie możecie poznawać korytarze pruskiej twierdzy Boyen i obrotowy most na Kanale Łuczańskim. Trasa wiedzie przez Wilkasy, Strzelce, Bogaczewo, Kozin, Rydzewo i kończy się w Giżycku. W mieście możecie urządzić sobie bazę całej wyprawy na Mazury.
2. Bocianich gniazd: Pętla od Giżycka przez Kożuchy, Kruklin, Wydminy, Przykop, Wilkasy;
3. Przez Puszczę Borecką od Kruklanek do ostoi żubrów w Wolisku;
4. Pętlę wokół jeziora Śniardwy, początek w Mikołajkach;
5. Pętlę wokół jeziora Mamry: wyruszamy z Węgorzowa w kierunku Mamerek, w okolicach których hitlerowcy pozostawili wojenne bunkry. Mieszkali w nich najwyżsi rangą oficerowie Wehrmachtu. Tutaj również przejeżdżamy przez nieczynny dziś Kanał Mazurski, który miał połączyć jeziora mazurskie z Bałtykiem. Następnie dojeżdżamy do Sztynortu, potem kierujemy się na Harsz i Pozezdrze (tu również znajdują się pozostałości niemieckich bunkrów), skąd już prosta droga do Giżycka albo z powrotem do Węgorzowa.

Charakterystyczne dla Mazur są nie tylko jeziora, ale i stare wiadukty kolejowe. Pochodzą z czasów, kiedy region był częścią Prus. Najokazalsze mosty znajdują się w Stańczykach niedaleko Gołdapi. Położone są na dawnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, mają wysokość 36 i długość 200 metrów. Stan techniczny mostów nie jest dobry, ale mimo to amatorzy skoków na bunjee ciągle wykorzystują wiadukty do uprawiania ekstremalnych sportów. Na tej samej trasie spotkacie wiadukt w Kiepojciach i dwa bliźniacze mosty nad rzeką Błudzią. Są mało znane, ale warto je odnaleźć!

Inny mosty kolejowy łączył dwa brzegi Sapiny w Grądach Kruklaneckich w pobliżu Giżycka. Samo podejście albo podjazd pod nasyp to już atrakcja: czeka nas między innymi przeprawa przez rzekę. Z wiaduktu rozciąga się piękny widok na Lasy Kruklińskie i jezioro Patelnia.

La rédaction vous recommande