1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Misja Kraków - Infos Culturelles

03 Historia Polski na Wawelu

By zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu byłą rezydencję władców Polski potrzeba całego dnia.A z zamkowego dziedzińca widać Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.Zarówno Manggha jak i Wawel leżą nad rzeką Wisłą.

Widok na Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Widok na Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"

Trzeba zarezerwować sobie cały dzień by zwiedzić Wawel – wspaniały zamek górujący nad Krakowem. Od XI do początku XVII wieku Zamek Królewski na Wawelu był rezydencją władców Polski. Do dziś możemy oglądać wspaniałe królewskie komnaty, kolekcje trofeów wojennych, sztuki wschodniej i słynne flamandzkie arrasy. W sali poselskiej strop ozdobiony jest trzydziestoma rzeźbionymi w drewnie i barwnie malowanymi głowami, wykonanymi około 1540 roku, za panowania Zygmunta Starego (1467-1548), męża Bony Sforzy. Głowy przedstawiają osoby różnych stanów np: królów, żołnierzy, dworzan.

Z niebywałej piękności arkadowego dziedzińca zobaczycie budynek Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „ Manggha”. To polskie centrum japoników założył wraz ze swoją żoną, scenografem, Krystyną Zachwatowicz wybitny polski reżyser, laureat Oskara - Andrzej Wajda. W zbiorach Mangghi znajdują się między innymi drzeworyty, przedmioty użytku codziennego oraz zbroje japońskich rycerzy.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Zarówno Manggha jak i Wawel leżą nad Wisłą – najdłuższą polską rzeką. Warto nad jej brzeg wybrać się w czerwcu, w noc świętojańską (23/24 czerwca) kiedy wszyscy mieszkańcy Krakowa puszczają jej nurtem wianki. Kto jednak nie może być w Krakowie w tę magiczną noc, przez cały rok ma okazję obejrzeć kolejny symbol miasta, znajdującego się na zachodnim zboczu wzgórza, zionącego ogniem legendarnego Smoka Wawelskiego. Stoi on przed swoją pieczarą, do której wejść mogą tylko odważni. Łączna długość jej korytarzy to 270 metrów a trasa dostępna dla turystów liczy 81 metrów. Już przy samym wejściu poczujecie straszną atmosferę. Jaskinia jest mroczna - nie liczcie więc na światło, którego nieliczne promyki przebijają się nieśmiało ze skalnych szczelin.

Schodząc z wawelskiego wzgórza traficie do Kazimierza – dzielnicy przepełnionej historią krakowskich Żydów. W wąskich uliczkach, małych kamieniczkach, gwarnych kawiarniach i stylowych restauracjach kwitnie życie artystyczne i intelektualne. Tu odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, tu działa alternatywny teatr Łaźnia. Na Kazimierzu spotykają się ci, dla których Rynek i jego okolice stały się zbyt komercyjne.

To tylko kilka miejsc tworzących niepowtarzalny klimat Krakowa. Dopełniają go liczne kluby z muzyką elektro, drum`n`base i house. Wśród lokali polecanych przyjezdnym wymieniane są: Prozak i Ministerstwo. W centrum miasta działają dziesiątki klubów, co sprawia, ze Kraków tętni życiem od północy do południa i od południa do północy.

La rédaction vous recommande

Liens