2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

Γαλλικοί πανηγυρισμοί, γερμανικά δάκρυα

8 Ιουλίου 2016

Η Γερμανία προσπάθησε αλλά, παρά το γεγονός ότι ήταν κατά διαστήματα σαφώς ανώτερη από τη Γαλλία, ηττήθηκε τελικά με 2-0 στη Μασσαλία. Οι Γάλλοι προκρίθηκαν πανηγυρικά στον τελικό της Κυριακής απέναντι στην Πορτογαλία.

UEFA EURO 2016 Halbfinale Frankreich - Deutschland
Εικόνα: picture alliance/GES/M. Gilliar

Παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερη σε μεγάλα διαστήματα του παιχνιδιού, η Εθνική Γερμανίας απέτυχε χάνοντας 2-0 στη Μασσαλία από την οικοδέσποινα Γαλλία. Ένα χέρι του αρχηγού της «Νασιονάλμανσαφτ» Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έμελλε να αντιστρέψει πλήρως τη ροή του αγώνα, με τους Γάλλους να ανοίγουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι με τον μεγάλο πρωταγωνιστή Αντουάν Γκριζμάν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, με τη Γαλλία να βρίσκει ρυθμό και τους Γερμανούς να δείχνουν αποσυντονισμένοι από την απρόσμενη εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου. Μία εξέλιξη που από ό,τι φάνηκε στη συνέχεια δεν κατάφεραν να διαχειριστούν, με αποτέλεσμα να δεχθούν στο 72' και δεύτερο γκολ, και πάλι από τον Γκριζμάν.

«Τραγικός ήρωας» ο Σβαϊνστάιγκερ

Οι γερμανοί φίλαθλοι που είχαν κατακλύσει μπιραρίες, δρόμους, πάρκα και άλλους δημόσιους χώρους στη Γερμανία για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι έφυγαν απογοητευμένοι. Πικρία υπήρχε και στους γερμανούς διεθνείς, που παρά την εξαιρετική τους εμφάνιση δεν κατάφεραν να βρεθούν στον τελικό. Όπως σχολίασε ο τερματοφύλακας Μάνουελ Νόιερ, «θεωρώ ότι δεν υπάρχουν πιο ανόητες στιγμές από αυτές, όταν χάνεις ένα παιχνίδι με αυτόν τον τρόπο. Δεν θέλω να πω ότι ήμασταν η καλύτερη ομάδα, αλλά το 2-0 δεν είναι δίκαιο αποτέλεσμα».

Απογοήτευση στις τάξεις των γερμανών φιλάθλων μετά την ήττα από τους Γάλλους στον ημιτελικό του EUROΕικόνα: Getty Images/Bongarts/C. Koall

Μη αντιπροσωπευτικό του αγώνα θεώρησε το αποτέλεσμα και μεγάλη μερίδα των γερμανών σχολιαστών. Ο γερμανικός τύπος έκανε μεταξύ άλλων λόγο για «τέλος του γερμανικού ονείρου για τίτλο», σχολίασε ότι η Γερμανία αποκλείστηκε …με στυλ, ενώ ο Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ χαρακτηρίστηκε «τραγικός ήρωας» καθώς, παρά την καλή του απόδοση, υπέπεσε στο μοιραίο πέναλτι.

Ο γερμανός προπονητής Γιόαχιμ Λεβ είχε πάντως μόνο καλά λόγια για τους παίκτες του: «Παρά τα όσα έγιναν, πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα, που ανέβαζε διαρκώς την απόδοσή της. Πιστεύω ότι παίξαμε καλύτερα από τον αντίπαλο. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ εξαιτίας μιας άτυχης στιγμής, αλλά νομίζω ότι παρ' όλα αυτά παίξαμε εξαιρετικά».

Γερμανικά δάκρυα από τη μία, γαλλικοί πανηγυρισμοί από την άλλη. Χιλιάδες Γάλλοι που παρακολούθησαν τον αγώνα σε δημόσια προβολή στον Πύργο του Άιφελ γιόρτασαν τη νίκη της ομάδας τους μετά το σφύριγμα της λήξης. Ομάδα και φίλαθλοι προσμένουν τώρα τον τελικό της Κυριακής απέναντι στην Πορτογαλία του Ρονάλντο.