2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

22η αγωνιστική της Bundesliga

Benjamin Wüst/Κώστας Συμεωνίδης2 Μαρτίου 2009

Ανακατατάξεις στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας: στην 1η θέση η Χέρτα μετά τη νίκη επί του Γκλάντμαχ - στην 5η η Μπάγιερν Μονάχου

Ο Γκραφίτε του Βόλφσμπουργκ πανηγυρίζει το πρώτο του γκολΕικόνα: AP

Πολλούς ηττημένους και λίγους κερδισμένους είχε η 22η αγωνιστική της Μπούντεσλιγκα. Ανάμεσα στους τελευταίους αναμφίβολα το Μπόχουμ που στη μάχη των ουραγών πήρε μία σημαντική νίκη σε βάρος του Κότμπους αλλά και η Χέρτα που εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο τις γκέλες των υπόλοιπων διεκδικητών του τίτλου και αναρριχήθηκε εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Απρόσμενη για πολλούς ήταν η λευκή ισοπαλία στο Βέζερστάντιον. Μετά το εντυπωσιακό 5:0 σε βάρος της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας για το Champions League η Μπάγιερν αρκέστηκε στη Βρέμη στο 0:0. Και αυτό παρά το γεγονός ότι η Βέρντερ αγωνίζονταν από το 15ο λεπτό με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Νάλντο με απευθείας κόκκινη.

Bundesliga Bremen gegen Bayern
Βέρντερ - Μπάγιερν 0:0Εικόνα: AP

Όπως δήλωσε ο τεχνικός των Βαυαρών Γιούργκεν Κλίνσμαν: "Μέχρι και το τελευταίο λεπτό προσπαθούσαμε να πετύχουμε γκολ για να πάρουμε το τρίποντο, αλλά δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό ακόμη κι αν δεν μας αρέσει".

Ταπεινωτική ήττα για Αμβούργο

Μετά την ισοπαλία αυτή η Μπάγιερν βρίσκεται στην 5η θέση, σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την Χέρτα που βρίσκεται στην 1η θέση μετά το 2:1 σε βάρος του Γκλάντμπαχ. Η ομάδα του Βερολίνου εκτόπισε από την πρώτη θέση το Αμβούργο που γνώρισε ταπεινωτική ήττα μέσα στο σπίτι της από το Βόλφσμπουργκ με 1:3. "Ίσως να μην είμαστε ακόμη τόσο καλοί», είπε μετά το ματς ο τεχνικός του Αμβούργου Μάρτιν Γιολ. «Θα κάνουμε τα πάντα για να συνέλθουμε, πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε".

Στην ισοπαλία αρκέστηκε και το Χόφενχαϊμ που αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Μπορούσια. Μετά το 0:0 οι πρωτααθλητές χειμώνα βρίσκονται τώρα στην 3η θέση. Απώλεια βαθμών και για την Λεβερκούζεν που ηττήθηκε με 1:0 στο Ανόβερο με αποτέλεσμα να βρίσκεται τώρα στην 6η θέση.

Στην 4η θέση πλέον το Βόλφσμπουργκ μετά την εντυπωσιακή νίκη σε βάρος του Αμβούργου. Ο προπονητής της ομάδας Φέλιξ Μάγκατ απαντώντας σε ερώτηση εάν το Βόλφσμπουργκ «βλέπει πρωτάθλημα»: "Θα είναι δύσκολο να επαναλάβουμε το σημερινό θρίαμβο. Εάν στο τέλος του πρωταθλήματος είμαστε στην 5η θέση, τότε θα έχουμε πίσω μας μια πολύ καλή σεζόν".

Ανακάμπτει η Σάλκε

Bundesliga Karlsruhe gegen Stuttgart
Καρλσρούη - Στουτγάρδη 0:2Εικόνα: AP

Στις θέσεις που οδηγούν στο Κύπελλο UEFA ελπίζει και η Στουτγάρδη που μετά από ένα υποτονικό πρώτο ημίχρονο κατάφερε αν ανακάμψει και να πάρει το τρίποντο μέσα στην Καρλσρούης με 2:0: "Στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε απόδοση», είπε ο τεχνικός της ομάδας, «και πιστεύω ότι τελικά αξίζαμε τη νίκη".

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη μετά από 4 αγωνιστικές πανηγύριζε την ίδια ώρα η Σάλκε που πήρε το τρίποντο σε βάρος της Άιντραχτ με 1:2.

Στη μάχη των ουραγών το Μπόχουμ επιβλήθηκε του Κότμπους με 3:2 ενώ η Αρμίνια απέσπασε ισοπαλία από την Κολωνία με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 1:1. Στην 15η θέση η Αρμίνια, στην 16η το Κότμπους, στην προτελευταία θέση η Καρλσρούη ενώ στην τελευταία παραμένει το Γκλάντμπαχ.