2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

15η αγωνιστική της Bundesliga

Κώστας Συμεωνίδης1 Δεκεμβρίου 2008

Συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον η μάχη μεταξύ Χόφενχαϊμ και Μπάγιερν για τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα

Ο Τζέφερσον ΦαρφάνΕικόνα: picture-alliance/ dpa

Μεγάλη νίκη σε βάρος της Σάλκε με 2:0 πέτυχε η Στουτγάρδη. Η Σάλκε είχε δύο μοναδικές ευκαιρίες να προηγηθεί με τον Τζέφερσον Φαρφάν: στην πρώτη ο Άρτουρ Μπόκα έδιωξε πάνω στη γραμμή ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Φαρφάν έχασε πέναλτι. Στην επανάληψη όμως η Στουτγάρδη μπήκε πιο αποφασισμένη στο παιχνίδι και με γκολ των Σιμάκ και Γκόζεμ πήρε το πολυπόθητο τρίποντο. Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για τον νέο τεχνικό της Στουτγάρδης Μάρκους Μπάμπελ: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμουν ευχαριστημένος, είχαμε πολύ τύχη. Στο ημίχρονο είπα ορισμένες ξεκάθαρες κουβέντες στους παίκτες και τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα. Έπαιξαν καλή άμυνα ενώ δημιούργησαν πολύ καλές ευκαιρίες. Όλα πολύ καλά».

Λευκή ισοπαλία στο Ντόρτμουντ

Fussball Bundesliga, Stuttgarts neuer Trainer Markus Babbel
Καλό το ξεκίνημα για τον νέο τεχνικό της Στουτγάρδης Μάρκους ΜπάμπελΕικόνα: AP

Το βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε το Βόλφσμπουργκ στο Ντόρτμουντ. Οι λύκοι είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι ωστόσο δημιούργησαν ελάχιστες αξιόλογες ευκαιρίες. Η λευκή ισοπαλία φάνηκε να ικανοποιεί και τον τεχνικό της Μπορούσια Γιούργκεν Κλοπ: «Οι αντίπαλοί μας ήταν καλά οργανωμένοι. Είχαμε τις ευκαιρίες μας, αλλά είχαμε και πολλά οφσάιντ, κάτι που μας εκνεύρισε πολύ. Αλλά γενικά μπορώ να πω ότι δεν αξίζαμε κάτι παραπάνω από την ισοπαλία. Βέβαια δεν έπρεπε να μείνουμε στο 0:0. Για τους φιλάθλους θα ήταν καλύτερο ένα 2:2. Αλλά ο ένας βαθμός που πήραμε είναι εντάξει».

Στην 6η θέση η Μπορούσια με 25 βαθμούς, στην 8η το Βόλφσμπουργκ με 23 βαθμούς.

8η ισοπαλία για Μπόχουμ

Fußball Bundesliga Leverkusen Bayern München
Δίχτυα βρήκε και ο ιταλός άσσος της Μπάγιερν Λούκα ΤόνιΕικόνα: AP

Το Μπόχουμ μπορεί να έπαιξε καλά, αλλά για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να κερδίσει και αρκέστηκε στο 1:1 στον αγώνα εναντίον του Αμβούργου. Αν και προηγήθηκε με γκολ του Στάνισλεβ Σέστακ δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ αφού ο Ίβιτσα Όλιτς ισοφάρισε για την ομάδα του Αμβούργου. Λίγο πριν τη λήξη ο Σέστακ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας: αφού άφησε πίσω του και τον γκολκίπερ των αντιπάλων το σουτ του σταμάτησε πάνω στο δοκάρι. Πικραμένος εμφανίστηκε ο τεχνικός του Μπόχουμ Μαρσέλ Κέλερ: «Πιστεύω ότι η ομάδα έκανε ένα φανταστικό παιχνίδι. Πάλεψε απίστευτα και είχε τις καλύτερες ευκαιρίες. Εντέλει όμως αυτό ήταν αρκετό μόνον για έναν βαθμό. Θα πρέπει να συνεχίσουμε τον αγώνα και κάποια στιγμή πρέπει να έρθει και το τρίποντο».

Στην 16η θέση το Μπόχουμ με μόλις 11 βαθμούς, στην 5η το Αμβούργο που μετράει 27.

Χόφενχαϊμ – Μπάγιερν την Παρασκευή

Bundesliga Claudio Pizarro
Ο Πιζάρο της Βέρντερ πανηγυρίζει το γκολ του στο ματς εναντίον της ΆιντραχτΕικόνα: AP

Ο τίτλος του πρωταθλητή χειμώνα θα κριθεί όπως φαίνεται μεταξύ του Χόφενχαϊμ και της Μπάγιερν. Η νεοφώτιστη ομάδα του Χόφενχαϊμ επιβλήθηκε με 3:0 σε βάρος της Αρμίνια Μπίλεφελντ και με 34 βαθμούς παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. 3 βαθμούς λιγότερους μετρούν οι Βαυαροί που πήραν το εκτός έδρας τρίποντο σε βάρος της Μπάγιερ Λεβερκούζεν με 2:0. Χόφενχαϊμ και Μπάγιερν αναμετρώνται την ερχόμενη Παρασκευή στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής.

Η Βέρντερ ταπείνωσε την Άιντραχτ

Στην 3η θέση η Χέρτα Βερολίνου που νίκησε με 2:1 την ομάδα της Κολωνίας ενώ στην 4η η Λεβερκούζεν μετά την ήττα από την Μπάγιερν. Ένα βήμα πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη η Βέρντερ Βρέμης που μετά τον αποκλεισμό από το Champions League ταπείνωσε την Άιντραχτ με 5:0.

Χαρές στο Ανόβερο αφού μετά τη νίκη σε βάρος της Καρλσρούης με 3:2 η ομάδα απομακρύνθηκε από τις θέσεις υποβιβασμού και βρίσκεται πλέον στην 13η θέση με 16 βαθμούς. Στη μάχη των ουραγών η Ενεργκί Κότμπους επιβλήθηκε του Γκλάντμπαχ με 3:1.