2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

"Στημένος" ο αγώνας Πανιωνίου-Δυναμό Τιφλίδας;

14 Φεβρουαρίου 2005

Στημένος ήταν ο αγώνας για το Κύπελλο UEFA μεταξύ του Πανιωνίου και της Δυναμό Τιφλίδας που διεξήχθη την 1η Δεκεμβρίου του 2004. Αυτό υποστηρίζει στην ιστοσελίδα του το γερμανικό περιοδικό Focus, επικαλούμενο τις καταθέσεις του 25χρονου διαιτητή Ρόμπερτ Χόιτσερ...

"Οι Κροάτες γνώριζαν πώς ακριβώς θα εξελιχθεί ο αγώνας", λέει ο Χόιτσερ
"Οι Κροάτες γνώριζαν πώς ακριβώς θα εξελιχθεί ο αγώνας", λέει ο ΧόιτσερΕικόνα: AP

Οι τρεις Κροάτες οι οποίοι συνελήφθησαν πριν από τρεις εβδομάδες και οι οποίοι φέρονται ως εγκέφαλοι του κυκλώματος που έστηνε ποδοσφαιρικούς αγώνες, φαίνεται πως ήξεραν πώς ακριβώς θα εξελιχθεί το παιχνίδι του Πανιωνίου. Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα είχε μείνει πίσω στο σκορ, χάνοντας με 1:0 για να κερδίσει τελικά τον αγώνα με 5:2. Όπως αποκαλύπτει το γερμανικό περιοδικό επικαλούμενη τις καταθέσεις του διαιτητή Χόιτσερ, οι Κροάτες ήξεραν «ότι στο ημίχρονο θα έχει προηγηθεί η μία ομάδα, ωστόσο στο τέλος θα κέρδιζε η αντίπαλη ομάδα». Οι τρεις Κροάτες φέρονται να έχουν έναν σύνδεσμο στην Ελλάδα, ο οποίος εμπλέκεται στο σκάνδαλο των στημένων αγώνων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σάββατο είχαμε τη σύλληψη του διαιτητή Ρόμπερτ Χόιτσερ καθώς σύμφωνα με την εισαγγελία υπήρχε ο κίνδυνος διαφυγής του στο εξωτερικό.