2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

Ευρωπαϊκή υπόθεση πλέον το Μουντιάλ

2 Ιουλίου 2006

Οι Γάλλοι νίκησαν μία Βραζιλία που απογοήτευσε – οι Άγγλοι χάνουν για δεύτερη φορά σε μεγάλη διοργάνωση στα πέναλτι από την Πορτογαλία

Ανρί - Ζιντάν
Ανρί - ΖιντάνΕικόνα: AP

«Ευρωπαϊκή υπόθεση» έγινε πλέον το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου. Με έναν εκπληκτικό Ζιντάν οι Γάλλοι κατάφεραν να αποκλείσουν τους Βραζιλιάνους ενώ χάρη σε έναν ανεπανάληπτο Ρικάρντο που έπιασε τρία πέναλτι, η Πορτογαλία πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στους 4 από την Αγγλία.

Τα πέναλτι μπορούν πλέον να θεωρηθούν αναμφίβολα η αχίλλειος πτέρνα των Άγγλων. Για δεύτερη φορά σε μεγάλη διοργάνωση μετά το Euro του 2004, η παρέα του Ντέιβιντ Μπέκαμ γνωρίζει την ήττα από τους Πορτογάλους στα πέναλτι. Στο κατάμεστο γήπεδο του Γκέλζενκίρχεν και μετά από 120 λεπτά παιχνιδιού, οι Πορτογάλοι κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο πρόκρισης. Στην κανονική διάρκεια και την παράταση του αγώνα το σκορ έμεινε στο 0-0, με την Αγγλία να πρέπει να συνεχίσει από το 51' χωρίς τον Μπέκαμ λόγω τραυματισμού και λίγα λεπτά αργότερα χωρίς τον Ρούνεϊ, ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ελιζόντο. Ο αγώνας ήταν μέτριος, ελάχιστες οι φάσεις, καθώς και οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα και στη μεσαία γραμμή. Οι Πορτογάλοι δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν όσο θα έπρεπε την αποβολή του Ρούνει στο 62΄. Στα πέναλτι ο μεγάλος ήρωας ακούει στο όνομα Ρικάρντο. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας κατάφερε να αποκρούσει τρία πέναλτι και να στείλει την ομάδα του στους ημιτελικούς της διοργάνωσης, για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια.

Στην άλλη μεγάλη αναμέτρηση μεταξύ Βραζιλίας και Γαλλίας στη Φρανκφούρτη τα πρώτα 15 λεπτά έδειχναν ότι οι φίλαθλοι θα έβλεπαν έναν πολύ καλό και δυναμικό αγώνα. Καμία από τις δύο ομάδες όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τους γρήγορους αυτούς ρυθμούς. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ζωντανό και δυνατό, ωστόσο τόσο οι Γάλλοι όσο και οι Βραζιλιάνοι είχαν ελάχιστες ευκαιρίες. Οι παίκτες της τρικολόρ κατάφεραν τελικά να θέσουν υπό τον έλεγχό τους το παιχνίδι και να αναδειχθούν νικητές μετά από 90 λεπτά αγώνα. Με τον Ροναλντίνιο σε πραγματικά κακή μέρα, οι Βραζιλιάνοι απογοήτευσαν για άλλη μία φορά, δείχνοντας ότι δεν άξιζαν τον χαρακτηρισμό του μεγάλου φαβορί που τους είχαν προσδώσει οι περισσότεροι στο προοίμιο του Μουντιάλ. Στον αγώνα έλαμψε και πάλι το άστρο του Ζινεντίν Ζιντάν, ο οποίος χάρισε στους φιλάθλους αρκετές όμορφες στιγμές. Ο ίδιος και από χτύπημα φάουλ έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Τιερί Ανρί ο οποίος με τη σειρά του σημείωσε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Σε κάθε περίπτωση, και όπως σημειώνουν σήμερα γερμανοί σχολιαστές, οι Γάλλοι άξιζαν τη νίκη απέναντι σε μία Σελεσάο που απογοήτευσε. Ο γάλλος προπονητής Ρεϊμόν Ντομενέκ δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς. Ωστόσο τώρα μετά το σφύριγμα της λήξης προσγειωνόμαστε και πάλι και βλέπουμε μπροστά μας το επόμενο παιχνίδι».

Γεγονός είναι ότι το παγκόσμιο κύπελλο θα έρθει αυτή τη φορά στα χέρια ευρωπαϊκής ομάδας. Την Τρίτη οι Γερμανοί αγωνίζονται εναντίον της Ιταλίας, ενώ την επομένη οι Γάλλοι θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους Πορτογάλους. Για την ιστορία, η τελευταία φορά που συμμετείχαν στους 4 μόνον ευρωπαϊκές ομάδες ήταν το 1982.