1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Олмерт и Абас ще преговарят за мирно споразумение

9 януари 2008

Израелците и палестинците възнамеряват да преговарят по всеобхватно мирно споразумение. Договореността за това бе постигнато на среща в навечерието на посещението на американския президент Джордж Буш в региона.

https://p.dw.com/p/Cmdj
Израелският премиер Олмерт и палестинския президент Абас в очакване на Джордж БушСнимка: AP

По време на кратката си среща в резиденцията на израелския правителствен ръководител в Ерусалим палестинският президент Махмуд Абас и неговият домакин Ехуд Олмерт са се разбрали за формата на мирните преговори. Говорителят на Олмерт Марк Регев заяви:


"Президентът Абас и министър-председателят Олмерт упълномощиха днес главните преговарящи да започнат разговори по всички основни теми".

Оттам нататък предстои ръководителите на двете преговорни делегации - израелската външна министърка Ципи Ливни и бившият палестински премиер Ахмед Корая да създадат съвместна работна група, която да се заеме с така наречените възлови теми на

десетилетния близкоизточен конфликт:

със статута на Ерусалим, с нерешения проблем на над 4-те милиона палестински бежанци, както и с протежението на границите на бъдещата държава Палестина. Олмерт и Абас са се договорили и в бъдеще да се срещат на всеки две седмици, за да проверяват ход на преговорите и да преодоляват различията.

Междувременно вчера в Ерусалим се състоя демонстрация против намерението на министър-председателя за евентуалното прехвърляне на източните части на града на палестинската страна.


"Тук съм, за да заяви, че Ерусалим трябва да остане единен и под израелски контрол. Би било погрешно да се предприемат каквито и да било промени, и да се предава на палестинците контрола над някои части на града - това би било опасно за всички нас" - казва един от демонстрантите.


В навечерието на посещението на американския президент Буш в региона палестинският главен преговарящ Саеб Ерекат отбеляза, че

все още съществуват големи различия, за отстраняването на които се разчита на Буш,

Symbolbild USA Israel Palästina Naher Osten
Снимка: AP

който би трябвало да отчита и това, че и Израел има задължения по така наречената "пътна карта" - предложения преди пет години от Вашингтон мирен план.


"Израелското правителство трябва да вземе решение - дали да върви по пътя на военните акции, стените и изграждането на селища, или по пътя на мира и на преговорите - няма как да има движение и по двата пътя едновременно."