1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Prva dekada Roma od 2005. do 2015.

3. mart 2010.

Prva dekada Roma nastaje kao inicijativa osam država jugoistočne Evrope, na regionalnoj konferenciji u Budimpešti 2003. godine.

https://p.dw.com/p/MIOZ
Foto: N. Osman

Ona obuhvata period od 2005. do 2015. godine i predstavlja političku obavezu zemalja učesnica da na nacionalnom nivou sprovode programe i reforme u cilju unapređenja položaja Roma. Države učesnice su: Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Makedonija, Rumunija, Srbija, Crna Gora i Slovačka.

Međunarodni partneri su Fond za otvoreno društvo, Svetska banka, Evropska komisija, UNDP (Program Ujedinjenih nacija za razvoj), OEBS, Savet Evrope, Razvojna banka Saveta Evrope. Deklarciju su potpisali premijeri vlada zemalja članica, u Sofiji 2. februara 2005.

Flash-Galerie Roma Flagge

Izvodi iz deklaracije

Na osnovu podsticaja koji je 2003. dat na konferenciji “Romi u Evropi koja se širi - izazovi za budućnost”, obećavamo da će naše vlade raditi na ukidanju diskriminacije i uklanjanju neprihvatljivog jaza između Roma i ostatka društva, kao što se ukazuje u našim Akcionim planovima Dekade.

Ništa o nama bez nas - predstavnici romske zajednice i romske nevladine organizacije treba da budu uključeni u sve faze sprovođenja Dekade; da učestvuju u određivanju prioritetnih oblasti i ciljeva Dekade; da imaju ključnu ulogu u nadziranju sprovođenja ciljeva Dekade.

Dekada Roma promoviše vrednosti anti-diskriminacije, zalaže se za uključivanje Roma u sve sfere društvenog života, promoviše jednake mogućnosti i ima za cilj da okonča segregaciju romske zajednice.

Prioritetne oblasti Dekade: obrazovanje, zdravlje, zapošljavanje, stanovanje. Tri prožimajuće oblasti: siromaštvo, rodna ravnopravnost i diskriminacija.

Položaj Roma u Evropi

U Evropi živi između 8 i 12 miliona Roma; Romi čine oko 2 odsto od 450 miliona stanovnika proširene Evropske unije; oko 10 miliona Roma živi u zemljama centralne i jugoistočne Evrope, od čega 5 miliona u državama kandidatima za ulazak u Evropsku uniju; proširenjem Evropske unije Romi su postali jedna od najvećih i najsiromašnijih nacionalnih manjina; siromaštvo, diskriminacija i segregacija su najznačajniji problemi i smetnje za napredak Roma.

Romi su u nekim zemljama 10 puta siromašniji od ostalog stanovništva; u procesima tranzicije Romi prvi ostaju bez posla; oko 90 odsto Roma ne završava osnovnu školu; između 50 i 85 odsto romske dece pohađa specijalne škole za decu ometenu u razvoju; Romi žive u naseljima bez adekvatnih uslova za stanovanje.

Životni vek Roma u proseku je kraći za 10-15 godina u odnosu na ostalo stanovništvo.

Izvor: Služba za ljudska i manjinska prava