2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Španjolci prvi put u finalu SP-a, a kod Nijemaca suze

7. juli 2010

Razočarenje je veliko među navijačima u cijeloj Njemačkoj. Španjolci su na Svjetskom nogometnom prvenstvu pobijedili mladi Elf s 1:0 pogotkom glavom Carlesa Puyola u 73. minuti. Finalisti SP-a su Španjolska i Nizozemska.

Njemački fan u stadionu plače
Suze kod njemačkih fanovaFoto: AP

„Momčad je odigrala jednu dobru utakmicu i veoma je gorak osjećaj što više nismo u igri“, razočarano je za njemačku televiziju ARD nekoliko minuta nakon utakmice protiv Španjolske izjavio kapetan njemačke reprezentacije Philipp Lahm. Golman Manuel Neuer je naglasio da je „u ovom trenutku razočarenje veliko, ali mi smo odigrali odličan turnir.“

Tužna slika u njemačkim gradovima

Oko 62.000 gledatelja je uživo u stadionu u Durbanu u Južnoafričkoj Republici pratilo ovu utakmicu. Među njima i mnogi fanovi njemačke reprezentacije, od kojih neki nisu krili suze nakon poraza. Slična slika je nakon utakmice vladala i u njemačkim gradovima, primjerice Berlinu i Münchenu, gdje su se tisuće ljudi okupile na javnim mjestima, gledajući meč, i očekujući pobjedu Elfa.
Razočarani njemački fanovi
Ovakva slika je vladala u mnogim njemačkim gradovimaFoto: AP

„Bili su nervozni, plašljivi i kao blokirani“ - komentar je njemačkog vodećeg online magazina SpiegelOnline na igru njemačke momčadi. Da im je nedostajalo hrabrosti, i sami su u intervjuima nakon utakmice priznali. „Mislim da ćemo iz ovoga naučiti svoju lekciju i da ćemo u budućnosti ovakve utakmice bolje igrati“, opravdao je svoje mlade igrače izbornik Joachim Löw. On je ujedno uputio Španjolcima kompliment za dobru igru te naglasio da je sljedeći cilj postati treći!

Prvi put u povijesti u finalu

Carles Puyol slavi postignuti gol
Carles Puyol slavi postignuti golFoto: AP

Zvijezda španjolske reprezentacije David Villa je pobjedu nad Nijemcima nazvao povijesnom, osvrćući se na činjenicu da je ovo prvi put u povijesti Svjetskog nogometnog prvenstva da su Španjolci uspjeli doći do finala. Ova reprezentacija, koje već ima titulu europskog prvaka, susresti će se s nizozemskom reprezentacijom u nedjelju (11.7.) u 20.30h. Utakmicu za treće mjesto će odigrati Njemačka i Urugvaj u subotu (10.7.) u 20.30h.

Autorica: Marina Martinović (tagesschau.de/spiegelonline/ARD)

Odg. ur.: Z. Arbutina