Vettel postao najmlađi dobitnik F1 Grand Pri-ja

15. septembar 2008

Sebastian Vettel, Nijemac u italijanskom timu Toro Roso, postao je najmlađi dobitnik Grand Pri nagrade Formule 1. Potisnuo je Heikija Kovalainena iz McLaren-Mercedesa na drugo mjesto i tako osvojio italijanski Grand Pri.

Bolid tima Toro Roso u utrci
Prva Grand Pri nagrada za Toro Roso timFoto: AP

Sa 21 godinom je Vettel, koji je startovao sa prve pozicije, oborio dotadašnji rekord 22-godišnjeg Fernanda Alonsa na mađarskoj utrci za Grand Pri, te tako postao najmlađi pobjednik Grand Pri nagrade u Formuli 1. No, to nije jedina dobra vijest za Italiju. Naime, ovo je prva Grand Pri pobjeda Toro Roso tima.

Dok je Vettel prolazio kroz cilj, nakratko je sageo glavu i pokrivši je rukama, rekao je ljudima iz svog tima da jednostavno nema šta da kaže. Jedino se preko razglasa čulo: „Grazie mile, grazie mile“ (mnogo vam hvala).

Sebastian Vettel se smije na zvaničnoj pres-konferenciji
Sebastian Vettel je sa 21 godinom postao najmalđi dobitnik F1 Grand Pri nagradeFoto: AP

Zbog vremenskih neprilika utrka je počela iza safety car-a, što je pomoglo mladom Vettelu da zadrži prvu poziciju sve do prvog pit stop-a, gdje je sipao gorivo. Nedugo nakon toga, kada su i ostali vozači otišli u pit stop, Vettel je opet zauzeo prvo mjesto.

Manje kiše nego što su predviđali

Iako je prognozirano više kiše tokom utrke, Fernando Alonso u Renolu i Mark Weber u Red Bullu, u prvom stajanju u pit stop, promijenili su gume. Skinuli su one predviđene za vožnju po kiši i stavili gume za promjenjivo vrijeme (srednje gume). Nakon njih su to uradili i ostali takmičari.

Pit stop
Takmičari su skidali gume predviđene za vožnju po kiši,a stavljali one predviđene za promjenjivo vrijemeFoto: AP

Fernando Alonso iz McLaren-Mercedesa, takmičar koji vodi u ukupnom poretku, utrku je startovao sa 15 mjesta. Trebalo mu je malo vremena da krene naprijed, no nakon što je ubrzao, počeo je „preskakati“ sve ispred sebe. U pit stop je otišao nedugo nakon Vettela, ali je, za razliku od ostalih takmičara, napunio dovoljno goriva za ostatak utrke. Iako nije planirao drugo svraćanje u pit stop, zbog istrošenih guma za kišu je morao još jednom otići, da bi ih onda i on promijenio u sredne gume.

Tada je Vettel napredovao ka prvoj poziciji, ispred Kovalainena, Kubice i Alonsa.

Žestoka utrka

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton iz McLaren-Mercedes tima završio zbog istrošenih guma tek na sedmom mjestuFoto: AP

Straga je Hamilton u posljednjih 12 krugova vodio žestoku utrku oko sedmog mjesta sa Nikom Hajdfeldom (Nick Heidfeld) i Felipe Massom. Izgledalo je kao da će Britanac proći pored Brazilca. No, to se nije desilo. Nakon što je ostalo još par krugova, Hamilton je primjetio da ostaje bez guma, pa više nije ni pokušavao nekoga prestići. Završio je na sedmom mjestu, iza Hajdfelda i Masse, a ispred Webbera.

Hamilton za sada ima 78 bodova. iza njega je Felipe Massa, koji je završio utrku na šestom mjestu, i tako osvojio ukupno 77 bodova.