Turska ide dalje - "fudbalski triler" na Evropskom prvenstvu

Zdravko Lipovac16. juni 2008

Dok su turski navijači razvili crveno-bijele zastave , češki su sjedili kao nijemi i plakali. Za samo petnast minuta vodstvo Čeha i gotovo sigurni plasman među osam najboljih reprezentacija, pretvorio se u katastrofu.

Nihat Kahveci, lijevo, junak utakmice Turska-Češka
Nihat Kahveci, lijevo, junak utakmice Turska-ČeškaFoto: AP

Česi su vodili do 75.minute 2:0 (golovi Koler i Plašil). A, onda se u kišnoj noći nadomak Ženevskog jezera dogodio “turski uragan” u režiji njihovog 28-godišnjeg golgetera Nihata. Nakon što je najmlađi turski napadač 23-godišnji Arda smanjio vodstvo, jedan oštar centaršut Bajernovog igrača Hamita Altintopa, inače sigurni golman Peter Čeh je ispustio i “servirao” na noge Nihatu, da bi rezultat tri minute prije kraja regularnog toka utakmice bio izjednačen na 2:2!

Konfuzni Česi su izgubili glavu i nakon jedne neuspješne ofsajd zamke, Nihat koristi priliku i ponovo u 93.minuti trese mrežu protivnika. Pobjeda od 3:2 Tursku vodi u četvrt-finale. Protivnik će u petak biti Hrvatska.

Nakon pobjede turski navijači su širom Njemačke slavili duboko u noć - prizor iz berlinške četvrti KreuzbergFoto: AP

Slavlje duboko u noć

Na Televiziji je turski selektor Fatih Terim pozivao svoje zmljake da proslave veliku pobjedu. No, nije trebao dva puta reći. Gotovo sve veće njemačke gradove poput Berlina i Kelna preplavile su turske zastave i crveno bijela boja. “Auto-korzo”turskih navijača je trajao do iza ponoći piše kelnski “Express”!

“Nihat uveo Turske u beskrajnu radost” piše “Kicker” i zamjera Česima što su se neobjašnjivo rano povukli i prosto pozvali turske igrače da ih napadnu. “Katastrofalna greška golmana Čeha, klupskog druga Balaka u londonskom Čelziju je uzrokovala katastrofu” dodaje “Kicker” podvalečeći kako su Turci još jednom pokazali visok moral. “No da li će imati snage da se ponovo dignu? Nakon dva preokreta protiv Švicarske i Češke, kada su stizali vodstvo protivnika, teško je vjerovati da bi im to Hrvati dozvolili. Pritom, veliki je hendikep neigranje isključenog golmana Volkana (gurnuo Kolera bez lopte). Hrvati su dovoljno mudri da izvuku pouke. Turske moraš dotući dok su grogirani. A to je, uglavnom, u prvom poluvremenu", konstatuje “Kicker”.

Da li su se dovoljno odmorili da pobijede Austrijance? Njemački reprezentativni na treninguFoto: AP

"Pobijedite Nijemce i uđite u istoriju"

Pobjeda Švicarske protiv pobjednika grupe A Portugala (igrao bez sedam prvotimaca) od 2:0, je samo “solidan oproštaj” domaćina od prvenstva i selektora Kobi Kuna, kojeg će na kormilu švicarske reprezentacije naslijediti bivši trener Bajerna Otmar Hicfeld.

Mnogo prostora njemački listovi daju večerašnjoj odlučnoj utakmici svog “elfa”protiv Austrije. Duel je počeo već na stranicama štampe. “Bez skija - nemate šanse” poručuje Austrijancima zajedljivo kelnski “Express”, aludirajući da je prvi austrijski sport najprije skijanje. A, njemački zna se - fudbal.

Austrijanci se, pak, rado prisjećaju senzacije sa SP 1978.u Argentini, kada je u gradu Kordobi reprezentacija ove zemlje predvođena Kranklom, Prohaskom i Pecejem pobijedila starijeg susjeda sa 3:2. “Pobijedite Nijemce i uđite u istoriju”-poručuje strijelac pobjedonosnog gola iz Kordobe Hans Krankl. Austrijance samo pobjeda u Beču vodi u četvrt-finale, a Nijemce i neriješen rezultat.

Ulazak hrvatske reprezentacije u četvrtfinale je osiguran - da li će seda priliku dobiti druga postava? - Trener Slaven Bilić nakon pobjede nad reprezentacijom NjemačkeFoto: AP

Raplet situacije mogao bi večeras i Poljake odvesti u drugi krug Evropskog prvenstva. Morali prije svega pobijediti Hrvatsku, i to ubjedljivije nego Austrija Njemačku. Ali, to su samo lijepe želje”-konstatuje “Bild”na sportskim stranama.

U Hrvatskoj reprezentaciji će protiv Poljske priliku dobiti igrači iz drugog plana. Među njima i Ivan Klasnić, za kojeg je kako piše “Kicker” zainteresovan novi prvoligaš FC Keln.