Teška vremena za Soldu i FC Keln

22. novembar 2009

Fudbalski klub FC Keln pretrpio je poraz na svom terenu protiv Hofenhajma (0:4) u okviru 13. kola Bundeslige. Vjerni navijači FC Kelna sve više gube strpljenje, a trener Zvonimir Soldo se nalazi pod velikim pritiskom.

Hofenhajmovi igrači Salihović (lijevo), Eduardo i Demba Ba slave prvi gol
Hofenhajmovi igrači Salihović (lijevo), Eduardo i Demba Ba slave prvi golFoto: picture-alliance/ dpa

Lucas Podolski i Co. su nakon utakmice bez riječi napustili stadion u Kelnu praćeni zvižducima i negodovanjem navijača FC Kelna. Predsjednik Wolfgang Overath prije ove utakmice je izjavio kako se ne smije ponoviti igra iz prethodne utakmice protiv Hanovera, koju je Keln takođe izgubio.

Fußball Bundesliga 5. Spieltag: 1. FC Köln - FC Schalke 04 Flash-Galerie
Od Lucasa Podolskog su brojni navjači Kelna očekivali mnogo bolje partijeFoto: dpa

Posebno se u lošoj formi nalazi njemački fudbalski reprezentativac Podolski, koji je doduše u srijedu (18.11.) u pripremnoj utakmici za Svjetsko fudbalsko prvenstvo protiv Obale Slonovače (2:2) postigao dva gola.

No, igrači Hofenhajma su već na početku utakmice najavili dobru igru i pobjedu golovima koje su u 5. i u 11. minutu postigli Carlos Eduardo i Chinedu Obasi. Posebno je dobro igrao Eduardo, koji je u međuvremenu u susretu sa Engleskom odigrao svoju prvu utakmicu za reprezentaciju Brazila i koji u društvu sa Sejadom Salihovićem trenutno predstavlja najbolji vezni duo u Bundesligi.

Ibišević zapečatio sudbinu FC Kölna

I kada se oko 45.000 navijača FC Kelna, nakon izuzetno slabog prvog poluvremena, ponadalo u bolju igru svojih igrača u nastavku, još jedan tog dana izvrsni igrač Hofenhajma Demba Ba je u 46. minutu postigao treći gol za svoj tim čime je nagovijestio težak poraz domaćina.

Milivoje NOVAKOVIC 1. FC Köln
Ni Milivoje Novaković nije u formiFoto: picture-alliance/Sven Simon

Bio je to scenario na koji su se navijači FC Kelna već navikli s obzirom na to da su od ukupno 18 posljednjih nastupa na domaćem terenu pobijedili samo dva. Četvrti pogodak je postigao bh. reprezentativac Vedad Ibišević iz jedanaesterca u 90. minutu čime je zapečatio sudbinu domaćina.

Upitan od strane novinara da li će trener Zvonimir Soldo i naredne nedjelje, protiv Bochuma, sjediti na klupi, menadžer FC Kelna Michael Meier je odgovorio: „To se podrazumjeva. Da li ste nešto drugo očekivali ?“ No, čini se da je trenersko mjesto za Soldu sve neizvjesnije tako da za njega i njegov tim dolaze teška vremena.

Da li je Wolfsburg u krizi ?

Bundesliga FC Nümberg gegen VfL Wolfsburg
Peer Kluge postiže treći gol za NirnbergFoto: AP

Njemački aktuelni prvak Wolfsburg, u kojem igraju dva bh. reprezentativca – Edin Džeko i Zvjezdan Misimović, doživio je poraz na svom terenu od prošlogodišnjeg drugoligaša Nürnberga (2:3). I dok se na Misimoviću primjetilo da još uvijek nosi posljedice povrede, zbog koje uostalom i nije igrao u uzvratnoj utakmici protiv Portugala u Zenici, drugi bh. reprezentativac Edin Džeko već odavno nije u nekadašnjoj formi. On je protiv Nürnberga imao nekoliko izuzetno dobrih prilika koje nije iskoristio, mada je zaslužan za prvi gol Wolfsburga koji je u 57. minuti postigao Dejagah.

Predstojeća odlučujuća utakmica u Moskvi, u srijedu (25.11) okviru Lige šampiona protiv tim CSKA će pokazati da li se aktuelni njemački prvak odista nalazi u krizi.

Autor: Senad Tanović

Odg. urednik: Azer Slanjankić