Sudija „ukrao“ pobjedu Hoffenheimu

9. august 2009

Derbi utakmica Hoffenheim-Bayern (1:1) nije donijela pobjednika. Hoffenheim odigrao prvo poluvrijeme odlično, Bayern popravio utisak u nastavku. Sudija Rafati previdio čist gol Šimunića. Aplauzi povratniku Ibiševiću.

Vedad IbiševićFoto: AP

Dugo očekivani povratak golgetera Vedada Ibiševića urodio je plodom. Iako se nije „upisao“ u strijelce, bosanski reprezentativac je pripremio izjednačujući gol Obasija, kada mu je na centaršut Weissa „servirao“ loptu na 15-metara da bi je ovaj jakim prizemnim udarcem smjestio u mrežu golmana Bayerna Rensinga. Iako je Hoffenheim bio bolji u prvom dijelu utakmice, Hrvat Olić (25.minut) je, ipak, doveo goste u vođstvo, nakon nabačene lopte svog sunarodnjaka Pranjića sa lijeve strane. No, sudija Rafati je napravio „grub previd“ kada u 11. minuti nije pokazao na centar, pošto je Josip Šimunić nabačenu loptu glavom poslao prema golu Bayerna, a Rensing je rukom izbacio u polje, tek, iza linije gola!

TV snimak je to jasno pokazao. Golman gostiju je, čak, stajao iza linije gola! Franz Beckenbauer, predsjednik FC Bayerna i expert na kanalu „Sky“ je potvrdio:“Hoffenheim je bio za nijansu bolji tim, premda je naš tim u drugom poluvremenu popravio utisak.“„Keiser Franz“ nije komentarisao „nepriznati gol“, jer mu je i samom bilo neugodno bilo šta reći. Trener gostiju van Gaal je, ipak, bio zadovoljan:“Bili smo bliži pobjedi u drugom dijelu utakmice. U prvom poluvremenu su moji igrači zaboravili igrati fudbal“!

Aplauzi Ibiševiću pred kraj utakmice

Pred TV kamerama Ibišević (zamijenjen pred kraj) je prvi dobio riječ: “Nismo nastavili visok tempo igre iz prvog poluvremena“. U Hofenheimu je kapiten Sead Salihović bio najagilniji igrač, dok je Josip Šimunić potpuno „iskopčao“ Gomesa, golgetera Bayerna plaćenog 30 miliona eura.

Bosnier Hertha BSC Berlin Josip Simunic (links) , Enver Maric (Torwarttrainer von Herta) Marko Pantelic (rechts)
Josip Šimunić dok je igrao za Hertu (lijevo) , Enver Marić i Marko Pantelic (desno)Foto: Zdravko Lipovac

Da je gol priznat, Šimunić bi bio igrač utakmice. Nakon utakmice hrvatski reprezentativac koji je debitovao u dresu novog kluba je ustvrdio:“Moji mladi suigrači još nisu svjesni koliko su dobra ekipa. Moraju biti samouvjereniji, jer smo u prvom poluvremenu mogli dotući Bayern“! Bez Ribery-a i Klosea Bayern nema potrebnu probojnost. No, francuski as će sigurno ostati u Bayernu piše „Bild am Sontag“(09.08.). Navodno je predsjednik Reala Perez u madridskom listu „As“ objelodanio da Ribery dolazi u španski „kraljevski klub“ narednog ljeta - 2010. godine za 25 miliona eura. Trener Bayerna van Gaal, konačno,može računati sa najboljim igračem, koji bi njegovoj ekipi dao neophodnu probojnost ka golu protivnika.

Magath se ljutio - Šalke pobijedio

Bundesliga 1. FC Nürnberg - FC Schalke 04 1:2
Felix MagathFoto: picture-alliance/ dpa

Schalke 04 je pod palicom trenera Felixa Magatha slavio na startu (Nürnberg – Schalke 1:2), ali je Magath kraj utakmice dočekao „bijesan“ na svoje igrače. „Nismo znali držati loptu iako smo ubjedljivo vodili i gotovo smo dopustili protivniku da izjednači. Tako ne ide“! Pobjedu je, nakon oštre kritike prehodnih dana, sa dva gola, donio centarfor Kevin Kuranyi, dok je Ivan Rakitić propustio priliku da „dokrajči“ protivnika traljavim udarcem sa 15-tak metara.

Novosađanin Gojko Kačar donio je pobjedu Herthi protiv Hanovera (Hertha-Hanover 1:0) udarcem iz blizine gola reprezentativnog golmana Hanovera Enkea. Lopta mu je prošla „kroz noge“!

Iznenađenje je na startu priredio Eintracht iz Frankfurta, koji je pod rukom trenera Skibea (ranije Bayer Leverkusen) pobijedio Werder (Werder – Bayer 2:3) usred Bremena! Bez Dijega je Werder slab, i trebaće vremena da Marin i Turčin Özil preuzmu njegovu ulogu. No, bez Brazilca Nalda uodbrani Werder je djelovao katastrofalno. Sva tri gola su plod smušenosti igrača ispred golmana Wiesea, koji nije kriv niti za jedan od tri gola. Ne treba zaboraviti da je Werder u proteklom prvenstvu primio 50 golova i zavšio a 10. mjestu i sezonu je „spasio“ pobjednički pehar nacionalnog kupa Njemačke.

Trainer Zvonimir Soldo 1. FC Köln
Trener FC Kölna Zvonimir SoldoFoto: AP

Zvonimir Soldo je debitovao kao trener u Bundesligi i njegov FC Köln je sa oslabljenim timom minimalno poražen(Borussia – FC Köln) pred 78.000 gledalaca na Westfallen stadionu. Jedini gol je , ustvari, bio autogol Matipa, kojeg je Soldo u finišu utakmice uveo u igru, umjesto umornog Portugalca Petita. No, Slovenac Brečko je, prethodno, napravio faul nad Brazilcem Tingom, koji je bio pritješnjen uz samu korner zastavicu. Nakon ubačene lopte, Matip je koljenom loptu sproveo iza leđa svog golmana Kolumbijanca Modragona, koji je branio odlično.

Zvonimir Soldo wird neuer Trainer des Fußball-Bundesligisten 1. FC Köln
Soldo na stadionu Rheinenergie u KölnuFoto: picture-alliance/ dpa

„Znali smo da je Borussia najopasnija nakon „prekida“ i nabačenih lopti, i na to sam upozoravao svoje igrače.

Ali, upravo smo tako primili jedini gol“! „General“ Soldo, kako ga nazivaju navijači, nije mogao računati na tri najbolja igrača – povratnika Podolskog koji „vuče“ povredu butnog mišića i golgetera Novakovića, koji nakon operacije prepona još nije spreman za igru. Nedostajao je i stub odbrane Portugalac Geromel (kažnjen). No, sada u goste stižu Džeko, Grafite i Misimović,“motor“ Wolfsburga, koji je na startu pokazao odličnu igru (Wolfsburg-Stuttgart 2:0). Ova ekipa FC Kölna i pored poboljšanja u načinu igre, teško da može dobiti Wolfsburg.

Bayer oštećen u Meinzu

Bayer Leverkusen je osvojio bod kod novajlije u Bundesligi Meinza (Meinz-Bayer 2:2), ali je sudija uakmice poništio gol Grka Gekasa, reklamirajući ofsajd, koji nije postojao. Meinz je, pritom, izjednačio nakon „izmišljenog“ prekršaja, ljutio se direktor Bayera i nekadašnji golgeter Bundeslige Rudi Völler: „Sa boljim suđenjem odnijeli bi sva tri boda“!

Autor: Zdravko Lipovac

Odg. urednik: Jasmina Rose