Rusija na vrhu evropske atletike

2. august 2010

Na Evropskom prvenstvu u atletici, Rusija je očekivano osvojila najveći broj medalja. Velika Britanija i Francuska su najbolje plasirane zapadnoevropske države, a Njemačka je zadovoljna uspjehom svojih sportaša.

Njemački atletičar Matthias De Zordo osvojio je srebrenu medalju u bacanju kopljaFoto: AP
Athletik EM in Barcelona Christian Reif
Nijemac Christian Reif, center, Francuz Kafetien Gomis, lijevo, i Britanac Chris Tomlinson, desno, poziraju nakon dodjele medalja za skok u dalj.Foto: ap

Posljednja dva od ukupno šest takmičarskih dana u Barseloni, donijeli su još jedan niz medalja za njemačke atletičare. U nedjelju su uspjeli osvojiti čak pet novih medalja. Zlatnu medalju na koju niko nije računao, osigurao im je skakač u dalj Christian Reif, srebro je osvojio bacač diska Robert Harting, a, na iznenađenje svih, bronzu za skakačicu u vis Ariane Friedrich i mušku štafetu 4x100 m.

Već u subotu je do tada potpuno nepoznati bacač koplja Mathias de Zordo osvojio srebrenu medalju, a bronzanu sedmerobojkinja Jennifer Oeser, sprinterica Carolin Nytra i bacač kugle Ralf Bartels.

Nijemci neočekivano dobri

Ukupno je njemački tim u španiji osvojio 16 medalja (četiri zlatne, šest srebrenih i šest bronzanih), što je znatno više nego na Svjetskom prvenstvu 2009. u Berlinu (devet) ili na Evropskom prvenstvu 2006. u Geteborgu (deset). Na početku takmičenja izgledalo je kao da će ovo prvenstvo biti veliki fijasko za Njemačku, s obzirom na to da su praznih ruku ostali sve velike nade tima, poput bacačice diska Nadine Müller ili bacača kladiva.

Athletik EM in Barcelona 2010
Štafeta 4x100Foto: AP

Pogledavši njemački bilans sa prvenstva, mora se, kao vrlo pozitivan aspekat, istaknuti činjenica da nisu samo bacači osvojili medalje, već da su u uspjehu tima učestvovali i sprinteri, trkači, te skakači. Uz to su se, pored već poznatih atletičara, uspjeli nametnuti i neki koji su do sada smatrani više drugo ili trećerazrednim. Sa optimizmom Nijemci mogu gledati u budućnost i zahvaljujući činjenici da je većina osvajača medalja starosne dobi između 23 i 28 godina, što znači da imaju sve šanse za dobre plasmane i na Olimpijskim igrama 2012. Čini se da je njemačka atletika definitivno na pravom putu za London.

Barselona bez mnogo rekorda

Da bi dostigli sami vrh evropske i svjetske atletike, Nijemcima međutim nedostaje još mnogo rada, uprkos uspjesima iz Barselone. Gledajući ovogodišnje takmičenje, lako se mogao steći utisak da se zapravo radi o ruskom prvenstvu sa međunarodnim učešćem. Od zapadnih Evropljana najbolje su se plasirali Francuzi i Britanci. Uspjeh Britanaca nije nikoga iznenadio, imajući u vidu da im je budžet pred Olimpijadu u Londonu ušestostručen, ali ovakav bum Francuza nisu očekivali ni eksperti.

Flash-Galerie Spanien Leichtathletik Europameisterschaft Russland
Ruski atleticari Tatjana Firova (zlatna) Ksenija Ustalova (srebrna) i Antonina Krivošapka (bronzana) slave nakon finalne trke na 400m za žene.Foto: picture-alliance/dpa

Mora se primijetiti da ipak u trčanju svi Evropljani znatno zaostaju za nivoom Amerikanaca i Afrikanaca. Zanimljiva je i činjenica da po pitanju vremena, daljina ili visina u Barseloni nisu postignuti nikakvi rekordi. Atletičari koji su se predstavili na ovogodišnjem takmičenju, razlikuju se od često smiješnih likova koje smo mogli posmatrati u nedavnoj prošlosti. Naravno, ovo nije definitivni dokaz o „čistoći“ prvenstva, ali u svakom slučaju čini optimističnim.

Razlog za pesimizam s druge strane je loš odaziv publike u Barseloni. Tribine su ujutro redovno ostajale prazne, a čak pri važnim odlukama obično bi ostalo dosta praznih mjesta. Već ranije su organizatori cijelo takmičenje skratili sa devet na šest dana, no ni to nije mnogo pomoglo. Ukoliko atletika u budućnosti želi držati korak sa drugim sportskim disciplinama, potrebno je uvesti veće promjene. Zimski sportovi poput biatlona pokazali su koliko daleko promjene trebaju i mogu da idu.

Autor: Wolfgang van Kann/ Azra Avdagić

Odg. urednik: Svetozar Savić