2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Rezultati 24. kola Bundeslige

Azer Slanjankić15. mart 2004

Ovo kolo Bundeslige moglo bi biti presudno u borbi za titulu. Werder je uz dosta sreće pobijedio Keln, dok je Bayern kod kuće igrao samo neriješeno i tako izgubio priključak za vrh.

Nad trenera Bayerna Hitzfelda se nadvila sjenka neuspjeha. Njegova pozicija u klubu je pod znakom pitanja.Foto: AP

Werder iz Bremena je tokom utakmice u subotu posrtao, ali nije pao. U utakmici u kojoj se strahovalo do zadnjeg trenutka da bi posljednji na tabeli, FC Köln, mogao odnijeti bod kući, igrači Werdera su ipak stigli sretno do kraja, bilo je 3:2 za domaće. Čini se da će Werderov pohod ka četvrtoj tituli njemačkog pravaka biti teško zaustaviti jer sada imaju čak devet bodova prednosti ispred drugoplasiranog Bayerna. Za razliku od proteklih godina u kojima je Bayern imao puno sreće, čini se da je fortuna sada na strani igrača iz Bremena, jer su se provukli kroz iglene uši. Utakmica je počela onako kako bi se očekivalo kada igraju prvi i posljednji na tabeli. Već u 16. minutu je golman Kelna vadio loptu iz mreže, strijelac za Werder je bio je bio Johan Micoud. Slijedili su pogoci nezaustavljivog Ailtona u 37. i 43, minuti te se na poluvrijeme otišlo sa čak 3:0. Drugo poluvrijeme je donijelo preokret. Tim iz Kelna postiže dva gola, strijelci su bili Schroeder i Lottner. Keln je nastavljao sa napadima, a da je Bremen odbranio tri boda na domaćem terenu ima se donekle zahvaliti i spornoj sudijskoj odluci da se poništi gol Kelna u 83. minutu.

Bayernu iz Minhena je trebalo samo četiri dana pa da praktično upropasti cijelu sezonu. Prvo je ispao u osmini finala lige eurošampiona protiv slavnog Reala u Madridu, što bi se još i moglo oprostiti, ali neriješen rezultat na domaćem terenu u subotu je ostavio dosta traga na psihu igrača. Protiv Rostocka je bilo svega 3:3. Menadžer Uli Henes je crven u licu napustio stadion bez komentara, potpredsjednik kluba Karl Heinz Rumenige je govorio o katastrofalnoj igri u odbrani.

"3:3 nije rezultat koji smo sebi zadali. U poluvremenu smo vodili dva nula i po pravilu kada čovjek na domaćem terenu zabije tri gola to bi trebalo da bude dovoljno za pobjedu. Ali smo u drudom poluvremenu u odbrani igrali nedovoljno koncentrisano i primali golove poput djece na igralištu. "

Čak je i Franz Beckenbauer nagovijestio koji su sada realni ciljevi: ne radi se više o borbi za titulu nego o očuvanju pozicije broj dva na tabeli. Golman Oliver Kahn se demonstrativno stavio na stranu trenera Ottmara Hitzfelda čija pozicija se ljulja i svu krivicu za loše igre svalio na ledja igrača. Odista, na terenu je teško bilo vidjeti nešto od želje da se nastavi lov za vodećim Werderom. Utakmica je počela dobro za Bayern. Već u devetom minutu je bilo dva nula, ali to je bilo sve što se od Bayerna moglo vidjeti. U drugom poluvremenu je u odbrani vladao haos, dosta toga se može staviti na dušu odrambenom igraču Samuelu Kufuru. U roku od dvadeset minuta je Rostock golovima Maxa, Arvidsona i Rasmusena načinio preokret. Bod je spasio Makay koji je izjednačio pred kraj utakmice iz jedanesterca. Sve, dakle, govori da je za Bayern u ovom trenutku titula realno gledajući nedostižna i da se sve snage bacaju na to da se obezbijedi plasman u ligu šampiona. U klupskom budžetu za narednu godinu je, naime, prihod od tih utakmica već uračunat.

Bayer iz Leverkusena je konačno uhvatio ritam i izašao iz krize. Trener Klaus Augentaler je bio zadovoljan ostvarenom pobjedom na domaćem terenu gdje je poklekao Wolfsburg, bilo je 4:2 za Bayer. Bugarin Dimitar Berbatov je postigao i najbrži gol sezone, mreža Wolfsburga se zatresla nakon samo 32 sekunde. Strijelci za Leverkusen su bili još Marko babić, Bernd Schneider i Frannca, dok su golove za goste iz Wolfsburga postigli Marko Topić i Klimovizc. Trener Augentaler je pohvalio tim zato što nije kao u nekim prethodnim utakmicama izgubio glavu kada se lomio rezultat. On je pokazao razumijevanje za protest navijača koji su nakon slabih utakmica u Bayareni u prvih deset minuta ostavili potpuno praznu sjevernu tribinu.

Derbi začelja je igran u Hanoveru gdje su domaćini dočekali rivala u borbi za opstanak Kaiserslautern. Na klupi Hannovera 96 je bio novi trener Ewald Lienen, a početak nije mogao biti nesretniji. Njegov tim je bio svih devedeset minuta bolji. Odnos u udarcima na gol je bio čak 29:3 za domaće, ali je na kraju rezultat bio poražavajući. Kaiserslautern je pobijedio 1:0. Uprkos toga što se Hannover nakon ovog kola po prvi put našao direktno na mjestu koje vodi u niži rang takmičenja Lienen je pun samopouzdanja da će se uspjeti zadržati prvoligaški status.

"Šteta je što barem nismo osvojili bod protiv direktnog konkurenta, ali moramo živjeti s tim. Mislim da ako i dalje budemo igrali ovako onda imamo dobre šanse da ostanemo u ligi."

Evo i ostalih rezultata 24. kola.

Bohum - Borusija Mönchengladbach 1:0

Stugart - Minhen 1860 2:0

Freiburg - Dortmund 2:2

HSV - Herta 2:0

Eintracht - Schalke 04 3:0

Na tabeli vodi Werder sa 58 bodova, drugi je Bayern sa 49, a treći Stutgart sa 46 bodova. Četvrti je iznenadjenje sezone Bochum koji ne krije ambicije za osvajanje mjesta koje vodi u kup UEFA. Na začelju je fenjeraš i dalje Keln sa samo 16 bodova, iznad njega su Hertha i Hannover. U opasnoj zoni za ispadanje se nalaze još Borrusia Mönchengladbach, Minhen 1860, Eintracht i Kaiserslautern.