Prolupao „motor“ Wolfsburga

24. august 2009

Hamburg prekinuo pobjedničku seriju Wolfsburga. „Mašina za golove“ Džeko – Grafite van pogona. Samo Misimović iz „čarobnog trokuta“ Wolfsburga bio na visini. Pizarro donprinio napadu Werdera. Herta sve slabija.

Vukovi su još i dobro prošli!Foto: AP

Ćup ide na vodu dok se ne razbije, kaže narodna poslovica. Ovog puta je primjenjena na do juče uvažavanog prvaka Wolfsburg koji je nakon 16 pobjeda na svom terenu od Hamburga prosto “unakažen“ (Wolfsburg-Hamburg 2:4).

Fußball Bundesliga VfL Wolfsburg - Hamburger SV
Hamburg - Slavlje nakon četvrtog golaFoto: AP

Gosti su, predvođeni Trochovskim, Petrićem i novopridošlim Eliom (Twente), radili šta su htjeli. Već u sedmoj minuti na semaforu je stajalo - 2:0 za HSV! A do 15 minute je moglo biti i više. Geerero je driblao golmana Benaglia, kada je mirno mogao plasirati kloptu u mrežu, i domaći golman je panterskim skokom loptu skinuo sa noge centarfora gostiju. l Džeko i Grafite bili su totalno slabi. Jedino je Misimović bio uporan i postigao gol za smanjenje vođstva gostiju. Nešto kasnije je namjestio gol Martensu za izjednačenje.

Bayern popravni za „vukove“

Edin Džeko i Obafemi Martins nakon drugog gola Wolfsburga
Samo kratak predah...Foto: AP

Kada se povjerovalo da je Wolfsburg u stanju preokrenuti rezultat u svoju korist (kao u Kelnu kolo ranije) gosti su opet krenuli sa brzim kontrama koje su ubijale svaku nadu domaćina. Petrić je postigao treći gol za svoju ekipu, a povratnik i brzonogi Holanđanin Karstelen (liječio povredu godinu dana) je u posljednjoj minuti stavio tačku na i - 4:2! Da nije bilo odličnog golmana Benaglia, ko zna koliko bi još golova primili „vukovi“ u zelenim dresovima.

„Kada smo uspjeli izjednačiti krenuli smo bezglavo ka golu gostiju i uletili u zamku zvanu kontra napad“, rekao je Zvjezdan Misimović. Džeko i Grafite su totalno podbacili. Posebno Džeko koji se nije ni vidio. Ali, i on ima pravo na slab dan. Ipak, već u subotu protiv Bayerna je prilika za „popravni“. Bayern je, također, izgubio, pa će ovo biti utakmica ranjenih lavova.

Marko unosio pometnju

Claudio Pizzarro je donio Werderu ono što je najneophodnije – golove. Nakon što je ponovo obukao dres njemačkog kluba (kupljen od Čelzija) skupocjeni napadač (pet miliona eura- godišnja zarada) je postigao dva gola i imao još toliko zrelih prilika.

Fußball Bundesliga Werder Bremen - Borussia Mönchengladbach
I Pizarro je imao razloga za slavlje!Foto: AP

Omaleni Marko Marin je pak konačno pokazao svoju vrijednost. Unosio je pometnju u odbranu gostiju (Werder - Borussia M 3:0) koji je mogao pretrpiti i teži poraz. Turčin Oezil je promašio penal (srušen Marin).

Hertha se, izgleda, preračunala prodajom Šimunića i odlaskom Pantelića. Bez ove dvojice i Voronjina ekipa koja je proteklo prvenstvo završila na četvrtom mjestu i bila kandidat za titulu, ne vrijedi mnogo. Izuzetak je i u Bochumu (Bochum-Herttha 1:0) bio Vojvođanin Kačar. Ovog puta nije pogodio gol, ali je dva puta bio u prilici. Trener Švicarac Lucien Favre se, izgleda, preračunao. „Otjerao“ je menadžera Ditera Hoenesa i doveo na to mjesto bivšeg golgetera Pretza, ali ne i neko značajno pojačanje. 13.mjesto sa tri boda, još i nije tako loše. Pravi ispiti tek predstoje, kao i nastupi u Evropskoj ligi. No, ekipa nema ništa od sjaja u prošlom prvenstvu.

Autor: Zdravko Lipovac

Odg. urednik: Svetozar Savić