TEME

Poraz gosta na domaćem terenu

Bajer je u Leverkuzenu u petak (24.10.2008) golovima Fridriha i Gekasa iz penala savladao FC Keln sa 2:0 i preuzeo čelo tabele Bundeslige.

Trener FC Keln-a, Kristof Daum

Nakon osam godina trener Kelna Kristof Daum (Christopf Daum) ponovo je bio na stadion u Leverkuzenu, gdje je s uspjehom radio u periodu 1996-2000. godine. Sa Bajerom je osvojio i titulu vice-prvaka Njemačke. Uslijedila je „afera kokain“( Daum je uzimao kokain) da bi, nakratko, ovaj trener bio imenovan za selektora Njemačke reprezentacije. Zbog pomenute afere je, za nekoliko dana, odstupio. Slijedi odlazak u SAD, pa onda povratak fudbalu u Turskoj i Austriji, gdje je potvrdio svoj nesporni trenerski kvalitet.

Za njegov 55. rođendan, nekadašnji klub pored fabrike lijekova Bajer (Bayer) nije bio nimalo darežljiv. Nakon tri uzastopne pobjede lokalni i stariji rival, FC Keln, je doživio poraz. Istina, Bajer je golove postigao tek u završnici utakmice, tačnije posljednjih 25 minuta, ali je bilo očito da je domanćin trenutno bolji i kvalitetniji tim. Posebno na sredini terena, gdje su Švicarac Barneta, Čileanac Vidal i Čeh Kadlec, u drugom poluvremenu, preuzeli inicijativu i sa dva gola slomili otpor gosta.

U Leverkuzenu je, zbog tradicionalnog rivalstva i vatrenih navijača, sigurnost podignuta na najviši nivo: visoka zaštitna ograda ispred obje tribine, a broj redara je znatno povećan.

No, do nereda je došlo samo prije utakmice, kada je u gužvi među navijačima Kelna, jednom redaru slomljena noga. Za vrijeme utakmice (34. minuta) iz tribina sa navijačima FC Kelna bačena je petarda, koja je eksplodirala pored igrača gostiju Kadleca, kada se ovaj pripremao izvesti korner. Prijetio je prekid, ali je utakmica nastavljena, pošto su igrači gostiju umirili svoje “tifoze“. Na kraju su navijači domaćina Bajera ironično zapjevali rođendansku pjesmu treneru Daumu: “Happy Birtday to you“.