2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Testspiel Deutschland - Brasilien

11. august 2011

Njemačka nogometna reprezentacija je pobijedila u prijateljskoj utakmici protiv Brazila, koja se igrala u Stuttgartu. U redovima Nijemaca su se istaknuli mladi igrači, a pobjedom je Elf dobio dodatnu motivaciju za EP.

Schweinsteiger okružen reprezentativcima Njemačke
Radost nakon pobjede protiv jakih protivnika iz BrazilaFoto: picture-alliance/dpa

Bila je to prva, ali i zaslužena pobjeda Njemačke protiv Brazila nakon 18 godina. S 3:2 je njemačka reprezentacija pobijedila u susretu koji je u javnosti označen kao "nogometna klasika". "Kad vidite s kojom radošću i kojim zadovoljstvom su nogometaši igrali, to je doista bilo moćno", komentirao je njemački izbornik Joachim Löw, koji je za ovu utakmicu doveo čak sedam Bayernovih igrača u Elf, što se dosad nije dogodilo u povijesti Njemačkog nogometnog saveza (DFB). No sve oči su bile uprte u igrača Dortmunda, Maria Götzea, koji kod aktualnog njemačkog prvaka važi kao izuzetno talentiran vezni igrač. A u sinoćnjoj (10.08.) utakmici je u 67. minuti Brazilce ostavio bez daha zabivši drugi gol Nijemaca (2:0). "Uživao sam u svakom trenutku", priznao je poslije utakmice ovaj 19-godišnjak, dodavši: "Momčad je dobro igrala i pomogla mi. Radovao sam se što mogu igrati od samog početka utakmice i vrlo dobro je to funkcioniralo." Pohvale je Götzeu uputio i sam izbornik. "Mario Götze posjeduje izvanrednu orjentaciju. Uvijek pronađe rješenje. To su jednostavne stvari koje ga čine tako jakim", kazao je Löw.

Mario Götze u napadu na gol Brazilaca
Mario Götze (lijevo) je dobio pohvale sa svih stranaFoto: picture-alliance/dpa

Prvih sat vremena bez golova

Po prvi put je Elf na teren izveo Philippa Lahma kao službenog nasljednika Michaela Ballacka na kapetanskoj poziciji. "Pobjeda protiv Brazila je veliki uspjeh, ali moramo gledati da budemo u formi i za EP", naglasio je Lahm.

Na početku utakmice je njemačka reprezentacija svoje protivnike gurala u defenzivu. Brazil je pritom u prve redove stavio mlade nogometne nade umjesto već proslavljenih zvijezda. Unatoč mladosti na terenu, temperamentni Južnoamerikanci se nisu uspjeli izboriti za šanse da prodru do njemačkog gola.

Schweinsteiger između Neymara (l.) i Robinha (d.).
Iako su Nijemci vodili, teško je bilo na kraju izboriti pobjedu protiv jedne od najboljih reprezentacija svijeta. Na fotografji: Schweinsteiger između Neymara (l.) i Robinha (d.).Foto: dapd

Prvi gol je postignut tek nakon sat vremena igre i to pogotkom Bastiana Schweinsteigera u jedanaestercu. Samo nakon šest minuta je uslijedio i spomenuti gol mlade njemačke zvijezde Maria Götzea. Na tada već užarenom terenu četiri minute poslije nisu ni Brazilci ostali dužni te su postigli svoj prvi gol (Robinho). I prije nego što se počela hladiti atmosfera, u 80. minuti je uslijedio i treći gol Nijemaca, za koji je bio zaslužan André Schürrle, da bi se utakmica završila sa za Brazilce razočaravajućim rezultatom 2:3. "To nije bio rezultat koji smo htjeli da bude", požalio se Brazilac Neymar i dodao: "Moramo sada dalje teško raditi kako bismo ponovno postizali pobjede.

Neki novi sastavi Elfa i nove taktike

Njemački izbornik Joachim Löw
Uspjela nova taktika izbornika LöwaFoto: picture alliance/augenklick/GES

Za podmlađenu njemačku reprezentaciju sa (i službeno) novim kapetanom je ova utakmica bila veliko zadovoljstvo i vrlo dobra priprema za kvalifikacijske utakmice za EP u Ukrajini i Poljskoj 2012. Već 2. rujna Elf očekuje pobjedu protiv Austrije, a nakon toga predstoje i kvalifikacijske utakmice protiv Poljske, Turske i Belgije. Motivaciju za ove utakmice Elf sada, nakon pobjede protiv "nogometne nacije" Brazila, svakako ima napretek. A motiviran je i izbornik Joachim Löw, koji će, kako se očekuje, i u kvalifikacijskim utakmicama za EP 2012. ponovno "isprobati" nešto novo i fanove iznenaditi neočekivanim sastavom Elfa ili novom taktikom.

Autorice: Olivia Fritz / Marina Martinović

Odg. ur.: Zorica Ilić