TEME

Odigrano predposljednje kolo kvalifikacija za EP

Sinoć su igrane utakmice kvalifikacija za EP. Reprezentacije Italije,Francuske, Poljske, Holandije, Španije i Hrvatske obezbjedile plasman. Njemačka koja je već odavno kvalifikovana i u ovoj utakmici postigla uspjeh

default

Podolski najbolji igrač utakmice

Premda je utakmica u Hanoveru imala tek rezultatsku kozmetiku,pošto je Njemačka već siguran putnik za Evropsko prvenstvo, pobjeda od 4:0 protiv Kipra bez najiskusnijih igrača sredine terena: Balaka,Fringsa i Šnajdera sigurno je potvrda vrijednosti njemackog „elfa“. Već u prvoj minuti je Fritz na pas Podolskog postigao vodeći gol. Kada je Klose u prvom dijelu povisio na 2:0, Kiprani i i pored nekoliko brzih kontri, nisu mogli ugroziti pobjedu.

Podolski je golom potvrdio da bolje igra u reprezentaciji,nego u Bajernu, što je dokazao i izvrsnim prodorom pottkraj utakmice kada je prosto primorao Hitlzbergera da postavi konačan rezultat 4:0. Nakon utakmice najbolji igrao na terenu Podolski je rekao: Ja sam svjestag toga koliko mogu,ali mi to cesto nepolazi za rukom. U Bajernu nisam dugo igrao i sigurno mi treba utakmica da bih održao formu i toi sam pokazao ovog puta. Igrao sam na poziciji lijevo i to mi odgovara više nego u špicu napada.Treba još raditi i boriti se pa ce biti više igara kao danas“.

Valja reći da su gledaoci u Hanoveru u nekoliko navrata aplaudirali golmanu Lahmanu, pošto je odbranio nekoliko udaraca iz brzih kontri ne baš bezopasnih Kiprana.

Nijemcima preostaje još utakmica kod kuće protiv Velsa u srijedu i onda selektor Jogi Loew mora praviti ekipu za EP za sedam mjeseci u Austriji i Švicarskoj. Baza je vrlo dobra, a vrijednost pokazuje i cinjenica da su od cetiri gola tri postigli manevarski igraci, što ukazuje da reprezentacija ima potzencijal i za najviši plasman.

Mnogi turci slavili su i u Njemačkoj pobjedu svoje reprezentacije protiv direktnog rivala za drugo mjesto Norveške u gostima od 2:1. Norvežani su uzdaju da bi BiH mogla izneaditi Tursku u Istanbulu, ali je to zu sve lijepe želje samo kap vode u okeanu.

Svjetski prvaci Italijani pokazali su u Glazgovu“kad je biti ili ne biti“ da ne gube,nego pobjeđuju.Ovog puta 2:1 golom Panucija u posledjoj minuti, premda su suze igrača i navijača Škotske samo potvrdile da niko fudbal u Evropi ne voli tako strasno kao Škoti.

Izrael je priredi slavlje u Engleskoj, pobijedivši Rusiju direktnog konkurenta u Tekl Avivu sa 2:1, golom u poslednjoj minuti, pa sada protiv Hrvatske na ostrvu trebahju u srijedu bod za plasman na EP. Za Hrvate je poraz s Makedonijom, prvi u Grupi apsolutno nevažan, jer su već vizirali pasoš za EP.