Njemačka u finalu - Turska odlično igrala

26. juni 2008

Fudbalska reprezentacija Njemačke je u finalu Evropskog prvenstva - u Bazelu je pobjedila Tursku sa 3:2. U nedjelju u finalu ona će igrati protiv pobjednika drugog polufinala u kojem se danas sastaju Rusija i Španija.

Slavlje poslije plasmana u finale - Švajnštajger i Podolski nakon utakmice na stadionu u BazeluFoto: AP

Iako su u meč ušli bez nekoliko standardnih prvotimaca, Turci su prvi stvorili priliku za gol. U sedmom minutu Kolin Kazim-Ričards šutirao je snažno sa 20 metara, ali je Jens Leman uspeo da interveniše.

Turska je do vodstva došla u 22. minutu, kada je Kazim-Ričars šutem sa desne strane šesnaesterca opet pogodio prečku, a na odbijenu loptu natrčao je Boral i poslao je kroz noge Lemanu.

Nemci su posle primljenog gola zaigrali agresivnije. U 26. minutu Lukas Podolski prošao je po levoj strani i ubacio loptu na peterac Turske, a tamo je Švajnšatajger podmetnuo nogu i prevario Ruštua.

Turci su poveli u 22 minuti golom Ugura Borala
Turci su poveli u 22 minuti golom Ugura BoralaFoto: AP

Poslednju dobru priliku u prvom poluvremenu Turska je imala u 38. minutu, kada je Memet Topal iz slobodnog udarca sa 20 metara pogodio dobro postavljenog Lemana.

Napetost do posljednje minute

Nemci su u 51. minutu tražili od sudije Masima Busake da svira penal zbog faula nad Filipom Lamom, ali je sudija iz Švajcarske pokazao da se igra nastavi.

Izabranici Joakima Leva došli su do potpunog rezultatskog preokreta u 79. minutu. Lam je centirarao sa leve strane, golman Ruštu je ostao na gol-liniji, a Kloze je glavom zatresao mrežu Turske.

Prvi gol za Nijemce - Švajnštajger ge odlično loptu gurnuo u gol
Prvi gol za Nijemce - Švajnštajger ge odlično loptu gurnuo u golFoto: AP

Turci se nisu predavali posle primljenog gola i, kao i na prethodnim mečevima na prvenstvu, ponovo su zatresli protivničku mrežu u završnici meča.

Sabri Sarioglu je prošao po desnoj strani i poslap loptu na peterac, gde je najsnalažljiviji bio Šenturk, koji je sa tri metra poslao loptu u gol.

Kada su se svi navijači na stadionu spremali da gledaju produžetke, Nemačka je stigla do pobede.

Na kraju u 90. minuti golom Filipa Lama njemačka reprezentacija se plasirala u finale Evropskog prvenstva u nogometu 2008.Foto: AP

Lam je došao do lopte na ivici kaznenog prostora Turske, prešao nekoliko metara i, neometan, snažnim udarcem poslao loptu iza leđa Ruštua.

Nemačkoj će ovo biti peto finale Evropskih prvenstava u istoriji tog takmičenja, do sada su oni osvojili tri titule kontinentalnog šampiona.