Njemačka savladala Poljsku

Azer Slanjankić15. juni 2006

Za njemačke igrače i navijače horor je završio heppyendom. Tek u produžetku utakmice su njemački fudbaleri savladali reprezentaciju Poljske sa 1:0. Poljska je inače igrala sa igračem manje od 75. minute. Njemačka je prikazala jedno od svoijih najboljih izdanja u zadnjih godinu dana.

Radost Nijemcima je donijela "zlatna rezerva", Oliver Neuville
Radost Nijemcima je donijela "zlatna rezerva", Oliver NeuvilleFoto: AP

Do kasno u noć je trajalo slavlje na ulicama njemačkih gradova. Fudbalska reprezentacija Njemačke je sinoć u Dortmundu savladala Poljsku 1: 0 golom koji je pao tek u devedeset i prvoj minuti. Njemačka se tako skoro izvijesno plasirala u drugi krug takmičenja jer je sa šest bodova iz dvije utakmice na čelu tabele u svojoj grupi. Njemački selektor Jürgen Klinsmann je izjavio kako je znao da će pravi test za ekipu biti tek utakmice na svjetskom prvenstvu, te da je uvijek vjerovao u svoj tim. Klinsmann je osim toga izjavio.

"Čak i nakon što smo pri kraju utakmice dva puta pogodili prečku, vjerovao sam kako će se ipak nešto desiti. Gol na kraju je pokazao da se s nama mora računati sve dok se ne začuje zadnji zvižduk sudijine pištaljke. Vjerujem da ni publika neće tako brzo zaboraviti ovu utakmicu."

Njemačka reprezentacije je po ocjeni stručnjaka bila bolja, stvorila je nekoliko odličnih prilika pred golom Poljske. Konačan poredak na tabeli zavisiće djelomično od večerašnje utakmice Kostarika-Ekvador. Danas se na svjetskom prvenstvu u fudbalu igraju i utakmice izmedju Engleske i Trinidada i Tobaga, a Švedska u kojoj igra i Zlatan Ibrahimović mora da popravi kiks sa prve utakmice, njihov protivnik je Paragvaj.