2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Nijemac najjači čovjek na svijetu

Zdravko Lipovac20. august 2008

Njemačka olimpijska ekspedicija od 437 sportista, do sada je osvojila 28 medalja, od čega je 11 zlatnih, osam srebrenih i devet bronzanih. Sve i nije gotovo. Olimpijske igre traju do nedjelje.

Matijas Štajner je u teškoj kategoriji ukupno podigao 260 kilograma.
Matijas Štajner je u teškoj kategoriji ukupno podigao 260 kilograma.Foto: picture-alliance/ dpa

Njemačka štampa u prvi plan stavlja dizača tegova Matijasa Štajnera (Matthias Steiner). Zlatna medalja ujedno mu je donijela epitet „najjačeg čovjeka na svijetu“. 25-godišnji momak, težak 145 kg., na pobjedničkom postolju je zaplakao od sreće. U ruci je držao fotografiju svoje, prije godinu i po tragično nastradale djevojke, kojoj je posvetio „olimpijsko zlato“. Time je do suza dirnuo i brojnu publiku i milione televizijskih gledalaca u Njemačkoj, ali i Austriji. Štajner je ,naime, rođeni Austrijanac i tek od januara ove godine je postao Nijemac.

Nijemac najbolji trijatlonac

Frodeno je prodao skupocjeno biciklo kako bi platio kartu za Njemačku.
Frodeno je prodao skupocjeno biciklo kako bi platio kartu za Njemačku.Foto: AP

Ništa manje slavlja je priredio trijatlonac iz Sarbrikena ( Saarbrückena) Jan Frodeno. Iako nije bio u krugu favorita, odličnim finišom u trčanju (poslije 1.500 metara plivanja i 40 km vožnje biciklom) iza sebe ostavio Kanađanina Simon Whiltfilda i Novozelanđanina Bavn Dohertija (Docherty). Jan studira sport u Sarbrikenu i dijete je njemačke iseljeničke porodice koja je iz Kelna prije devet godina emigrirala u Južnu Afriku.„Cijeli život sam maštao da pobijedim u trijatlonu i zbog toga sam se ponovo vratio u Njemačku“, rekao je radosno nakon osvojene medalje. Skromni 27-godišnji mladić je morao prodati skupocjeni bicikl da bi platio avionsku kartu od Karpstata do Njemačke. U Sarbrikenu živi u sobi veličine 23 kvadratna metra. Sada će sigurno olimpijski pobjednik Jan Prodano dobiti sponzorske ugovore vrijedne stotine hiljada eura. Jer, trijatlon je vrlo popularan u svijetu i Njemačkoj. Većina trijatlonaca finansira se uz pomoć sponzora. Jan Frodeno dnevno trenira osam sati i nema slobodnog vremena niti djevojke piše list “Express“.

Svjetski prvak na vratilu sada treći

Moglo je biti i gore...
Moglo je biti i gore...Foto: AP

Najbolji njemački gimnastičar, 20-godišnji Florian Hambihen ( Hambüchen) i prvak svijeta u vježbi na vratilu (Štutgart 2007) osvojio je samo bronzanu medalju, kojom nije bio zadovoljan. Nakon što je u ekipnoj konkurenciji i višeboju (nekoliko sprava) povrijedio prst, u finalu je na vratilu napravio nekoliko grešaka na početku vježbe i jedva uspio osvojiti treće mjesto. Sigurno je ovaj mladić bio preopterećen očekivanjima nacije, jer je na vratilu bio neprikosnoven. Zlatna medalja pripala je Kinezu Zou Kai. Time je Kina ubjedljivo vodeća nacija u Pekingu sa 43 osvojene zlatne medalje (SAD su druge sa 26 ).

Rukometaši i košarkaši ostali kratkih rukava

Novickom nije pomogla ni "olimpijska" frizura da osvoji zlato.
Novickom nije pomogla ni "olimpijska" frizura da osvoji zlato.Foto: picture-alliance/dpa

Rukometaši su sigurno bili među favorima. Ali, svjetski prvaci su porazom od Danske (21:27) završili tek na petom mjestu u grupi.

S obzirom na to da četiri reprezentacije idu dalje san o medalji je propao. Veliki broj povreda samo je jedan od razloga. Slično su se proveli košarkaši predvođeni zvijezdom iz Dalasa Dirkom Novickim (Nowitzky) pošto su sa samo jednom pobjedom u grupi, osvojili tek deseto mjesto. No, oni i nisu bili među favoritima i tek su na kvalifikacijama u Atini izborili vizu za Peking 2008.

Razočarenje predstavlja i eliminacija ženske fudbalske reprezentacije Njemačke, inače svjetskog prvaka. Izgubilie su utakmicu protiv Brazila i neće se boriti za medalju. Bilans olimpijskih medalja za Njemačku mogli bi dopuniti hokejaši i hokejašice na travi, koji su izborili plasman u polufinale. No, ako se u vidu ima činjenica da je jaka Rusija trenutno iza njemačke u broju osvojenih medalja dosadašnji bilans (peto mjesto) je, ipak, zadovoljavajući. Utoliko prije, što do nedjelje, kada takmičenja završavaju, može biti i poboljšan.