TEME

Michael Phelps - treće zlato i novi svjetski rekord

Plivač iz SAD, Michael Phelps, sve je bliže svojm cilju osvajanju osam zlatnih medalja na Olimpijadi. Istovemeno Njemački i Indijski olimpijski komiteti (DOSB i IOA) potpisali su u Pekingu Ugovor o saradnji.

Michael Phelps ponovo oborio svjetski rekord

Američka plivačka zvijezda Michael Phelps (Majkl Felps) osvojio je na Olimpijskim igrama u Pekingu svoju treću zlatnu medalju, takmičeći se u trci na 200 metara slobodnim stilom. Ovom zlatnom medaljom, koja je deveta u njegovoj karijeri, Phelps je postavio novi svjetski rekord.

Samo su još četverica sportista uspjela osvojiti devet zlatnih olimpijskih medalja tokom svog života. Phelps je izjavio kako mu je glavni cilj osvojiti osam zlata na ovom Olimpijskim igrama u pojedinačnoj kategoriji i tako oboriti svjetski rekord po broju zlatnih medalja na jednim igrama, koji je 1972. god. postavio Amerikanac Mark Spitz u Minhenu, osvojivši sedam zlatnih medalja.

Njemačka i Indija potpisale Olimpijski ugovor o saradnji

Njemački sportisti na OI u Pekingu

Njemački sportisti na otvaranju OI u Pekingu

Direktor DOSB-a, Thomas Bach i rukovodioc IOA,Suresh Kalmadi, izjavili su u utorak, 12. augusta, da je ovaj ugovor potpisan kako bi se donijele nove ideje u bilateralne olimpijske projekte, koji postoje od kasnih 1980.-ih i ranih 1990-ih. Njemačka namjerava da pomogne Indiji u izgradnji Olimpijske akademije, koja joj još uvijek nedostaje. Budući da će Indija ove godine biti domaćin trećim Državnim igrama za mlade, sportovi za omladinu su drugi veliki problem u kojem Indija treba pomoć od Njemačke.

Olimpijski sportovi u Indiji zaostaju iza kriketa, ali se očekuje njihovo brzo razvijanje, nakon što je Indija dobila prvu zlatnu medalju sa Olimpijskih igara, koju je osvojio Abhinav Bindra, takmičeći se individualno u streljaštvu.

Za Njemačku je Ugovor o saradnji sa Olimpijskim programom za obrazovanje i omladinu, koji je potpisala sa Indijom, samo dio nastojanja da se učvrsti internacionalna mreža. Njemački DOSB već ima slične ugovore sa Senegalom, Japanom, Saudijskom Arabijom i Kenijom.