2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Majstorski gol Misimovića za pobjedu Wolfsburga

8. august 2009

Aktuelni prvak Volfsburg na otvaranju 47. sezone Bundeslige golovima Misimovića i Grafitea savladao je ambiciozni Štutgart. Golman Leman spasio je goste ubjedljivijeg poraza.

Edin Džeko u akciji sa Ludovic Magninom i Matthieu Delpierrom
Misimović je svog zemljaka stavio u drugi plan. Džeko u dva navrata nije uspio da savlada Lehmana.Foto: AP
Navijač Wolfsburga sa "maskotom" Grafitte
Kralj Grafitte!Foto: AP

Wolfsburg nastavlja igrati u šampionskom ritmu! „Bild“ poslije pobjede nad Stuttgartom od 2:0 donosi fotografiju na kojoj Džeko, Grafite i Misimović slave vodeći gol Misimovića, postignut u 71.minutu, uz potpis: “Pred ovim slavljeničkim trijom drhti Bundesliga“! U prošloj sezoni Džeko i prvi strijelac lige Grafite postigli su rekordnih 54 gola, dok je Misimović režirao najveći broj njih, sa 21-om asistencijom. Stuttgart se dobro držao sve do posljedjih 20 minuta. A, onda je uslijedio najljepši potez utakmice kada je Misimović sa 17 metara lijevom nogom pogodio dalji ugao pokrivenog i do tada odličnog golmana gostiju Jensa Lehmana!

Šampionska mašina iz Wolfsburga

Bio je to uvod u pobjedu, na koju je odličnom akcijom tačku stavio Brazilac Grafite u 82.minutu. Trener domaćina Armin Veh tako se „osvetio“ svom bivšem klubu s kojim je 2006. osvojio titulu prvaka države, da bi potom bio „otpušten“.

Bivši as Bayerna Mehmed Scholl analizirajući utakmicu na prvom programu njemačke televizije (ARD) udjelio je kopmplimete Misimoviću za njegov gol: “Lehman je bio pokriven i Misimović je to lukavo vidio. Uslijedio je majstorski udarac koji se ne brani. Poznajem ga još iz Bayerna i znam - ako ga pustite da šutira sa ove udaljenosti „Zwetschke“ (ili šljiva – nadimak Misimovića) od 10 udaraca 6 puta pogađa mrežu!“

Zvjezdan Misimović
Zvijezda je sinoć bio Zvjezdan, a poslije tako dobrih poteza može i cigara!Foto: picture-alliance/ dpa

Edin Džeko je igrao dobro, ali se nije „upisao“ u strijelce, jer je na dva njegova udarca iz blizine Lehmann odlično parirao. „Šampionska mašina“ Wolfsburga je, opet, krenula. Kompletna ekipa je ostala u gradu Volkswagena, dopunjena Alžircem Zijanijem, koji je za 4,5 miliona doveden iz francuskog Marseille-a, odakle je stigao i Ribery.

Stuttgart je u fnišu utakmice ostao sa igračem manje, pošto je Tresch slomio ruku, a trener Babbel već izmijenio tri igrača.

„Gubili smo utakmicu i morao sam uvesti ofanzivnije igrače“ - kaže Babbel. No, i sa 11 igrača Stuttgart nije imao šansi protiv ovako raspoloženog prvaka, piše „Bild“ (08.08.).

U novim i nerazgaženim kopačkama

Prinove Stuttgarta Rus Pogrebnjak i Bjelorus Hleb igrali su prosječno. Hleb, očito, nema dovoljno snage i vidi se da je u Barceloni bio na klupi, dok je Pavel Pogrebnjak na početku utakmice imao dva majstorska proigravanja “petom“ i vidjelo se da je „klasa“.

Pavel Pogrebnjak
Dokazao da je klasa!Foto: picture-alliance / dpa

No, u drugom poluvremenu je totalno stao. Razlog su nove kopačke koje su mu napravile veliki žulj na nozi! To se, ipak, ne događa samo igračima u juniorskom pogonu!

„Koliko znam igrači Stutgarta imaju slobodu da obuju kopačke koje žele, bez obzira koja je firma. Zato me čudi da je Pogrebnjak uzeo nove i nerazgažene.“ - prokomentarisao je Mehmed Scholl.

U drugom kolu Wolfsburg dolazi u Köln, gdje trener Markus Babbel tri dana u nedelji sjedi u školskoj klupi Trenerske akademije da bi stekao licencu za vođenje ekipe. Istu školu je prije dvije godine završio novi trener FC Kölna Zvonimir Soldo, koji je bio kapiten Stuttgarta i suigrač Babbela.

Autor: Zdravko Lipovac

Odg. urednik: Svetozar Savić