Leverkuzen izgubio dobijenu utamicu

Zdravko Lipovac9. novembar 2008

Dvanaesto kolo Bundeslige donijelo je uspon forme 'fenjeraša' i kikseve favorita. Borusija Menhengladbah je osvojila nova tri boda, dok je Bajer nakon prednosti od 3:0, izvukao samo remi u gostima kod Karlsruea.

Patrik Helmes je bio strijelac za vođstvo od 1:0, ali je njegov Bajer ipak igrao samo neriješenoFoto: AP

Ponovo je jedan je momak iz Bosne bio u centru pažnje. Marko Marin, rodjen u Bosanskoj Gradišci, a odrastao u Frankfutu i Menhengladbahu s dva gola je donio vrlo važna tri boda svom klubu Borusiji. Posebno je bio lijep njegov prvi gol iz slobodnog udarca, preko živog zida igrača Arminije u same rašlje gola domaćina u Bilefeldu. Omaleni Marin, novopečeni reprezentativac Njemačke, još jednom je nakon solo prodora pogodio prečku, pa je nakon prve pobjede Borusije iz Menhengladbaha bio presretan:

Marko Marin im Spiel Moenchengladbach gegen Bielefeld
Marko Marin je blistao protiv ArminijeFoto: AP

„Ovo je bila moja utakmica. Sve mi je išlo od ruke.U prvom dijelu sam imao mnogo kontakata i duela, a u drugom sam postigao dva gola i ljepše nije moglo biti“

Katastrofalno drugo poluvrijeme Bajera

Hofenhajm ( Hoffenheim) je ostao na čelu, zahvaljujući katastrofalnom izdanju Bajera iz Leverkuzena (Bayer Leverkusen) u drugom poluvremenu utakmice u Karlsrueu. Za samo 25 minuta Bayer je poveo 3:0 i činilo se da je sve riješeno. No, nakon što je domaćin KSC (Karlsrue Sport Club) potkraj prvog dijela smanjio rezultat, uslijedila je gotovo panična igra odbrane gostiju, te je Karlsrue u drugom poluvremenu uspio izjednačiti na 3:3, što je bio i konačan rezultat utakmice. Bruno Labadija, trener Bajera, koji je svojevremeno igrao za Karlsrue je na kraju rekao:

„U prvom redu moram čestitati domaćinu. Karlsrue je pokazao zavidan moral i kad smo vodili sa 3:0. Vidio sam da sve nije gotovo. Totalno smo podbacili u drugom poluvremenu“

Kovač 'pocrvenio' nakon završetka utakmice

Hrvatski reprezentativci Petrić i Olić sa dva gola su obezbijedili pobjedu HSV u Hamburgu protiv Borusije Dortmund od 2:1. Borusija je doživjela prvi poraz nakon šest takmica, dok se Hamburg opet uključio u borbu za sami vrh. Kuriozitet je crveni karton Robertu Kovaču, iskusnom štoperu Borusije po završetku utakmice. Prigovorio je sudiji da je pomagao domaćinu. Hrvatski reprezentativac je izgubio živce i jedva su ga smirili u tunelu stadiona u Hamburgu.

Fussball Bundesliga Borussia Dortmund 1. FC Nürnberg
Robert Kovač (na zemlji) je dobio crveni karton tek po isteku regularnih 90 minutaFoto: AP

Bosanci Džeko i Misimović sa Volsburgom (Wolfsburg) su slavili pobjedu protiv Kotbusa od 3:0. Sva tri gola postigao je Brazilac Grafite. Prvi nakon penala nad Džekom. Wolfsburg i trener Feliks Magat (Felix Maghat) sada kotiraju vrlo visoko - na petom su mjestu prvenstvene tabele i igraju sve bolje.

Verder (Werder) nije uspio pobijediti u Bohumu (Bochum) iako je bio nadmoćniji. Utakmica je završena bez golova i primjetilo se da je Verder još deprimiran porazom protiv Panatinaikosa u Ligi prvaka.

Derbi utakmice tek večeras

FC Keln je u prvoj utakmici 12 kola pred 50 000 gledalaca pobijedio Hanover 2:1 i popeo se na šesto mjesto tabele. Veliki uspjeh trenera Dauma koji polako stvara dobar tim. Još prije dvije decenije on je u Kelnu bio viceprvak Njemačke i pobjednik Kupa. Od tada je Keln konstanto padao iz Prve u Drugu ligu.

Lider prvenstva Hofenhajm danas igra protiv Herte u Berlinu, dok je derbi kola utakmica izmedju Šalkea 04 i Bajerna pred punim stadionom u Gelzenkirhenu. Karte su već odavno rasprodane.