Ko još može zaustaviti Bajern?

Zdravko Lipovac28. april 2008

Pobjedom protiv aktulnog prvaka Štutgarta (4:1), Bajern je praktično osigurao titilu prvaka. 12 bodova prednosti i plus od 20 golova u odnosu na Verder, kapital su koji daleko najjača ekipa ove sezone ne može prokockati.

Najbolji smo! Riberi je u toku dvije minute postigao dva gola.
Najbolji smo! Riberi je u toku dvije minute postigao dva gola.Foto: AP

Štutgart je u Minhen došao s oreolom ekipe koja je sa Bajernom najuspješnija ovog proljeća. Međutim, Italijan Luca Toni je svojim 21 golom u devetoj minuti najavio trijumf, premda su se gosti dodobro držali do 2:1 u poluvremenu. Onda je u igru ušao Francuz Riberi, kojeg je trener Hizfeld kao i Lahma i Lucia poštedio za revanš utakmicu u St.Peterburgu u polufinalu Kupa UEFA. U samo dva minuta dva genijalna gola. Najprije sa 20-tak metara u same rašlje gola Štutgarta, a potom i nakon solo prodora za konačnu pobjedu. Slavlje je izostalo, ali se već u Wolfsburgu može dogoditi predaja pobjedničke zdjele DFB-njemačkog fudbalskog saveza.

Džeko: Barbarez je naš uzor

Džeko je "noćna mora" za protivničku odbranu
Džeko je "noćna mora" za protivničku odbranuFoto: AP PHoto/CTK, Radek Petrasek

Upravo je Volfsburg (Wolfsburg) u drugoj utakmici nedeljnog programa namučio Bajer (Bayer) u Leverkuzenu u utakmici aspiranata za Kup UEFA. Bosanac Džeko i Brazilac Grafić pravili su pometnju u odbrani Bajera. Barbarez je bio najmarakantnija figura Bajera. Pripremio je glavom gol Gekasu za 1:1, da bi izjednačujući gol nakon gola Japanca Hasebe postigao igrač odbrane gostiju Costa. Bajer je nakon ovih 2:2 ostao u trci za Evropu, iako je u posljednjih šest utakmica samo jednom pobijedio. Bili ste bliži pobjedi za Evropu, rekli smo Edinu Džeki poslije utakmice, na šta je on odgovorio:

„Mogli smo pobijediti, jer smo dva puta vodili. Međutim, bodom u Leverkuzenu ne možemo biti nezadovoljni. Prekinuli smo seriju od dva poraza. Sada nam dolazi Bajern pa idemo u Nirnberg. Možda uspijemo uhvatiti Kup UEFA. Drago mi je da sam i ja nakon dužeg vremena postigao gol koji je moj šesti u Bundesligi. Barbarez je meni i svima nama mladima u Bosni i Hercegovini uzor i drago mi je da sam se s njim vidio.“

Sarajlija Edin Džeko je na konferenciji za novinare dobio komplimente kako novinara tako i trenera. Žurno je, nakon intervjua za RTV DW, pošao prema navijačima u dresu repezentacije Bosne i Hercegovine, kojima je podijelio par klupskih suvenira. Edin Džeko je nema sumnje igrač za veliku scenu, što će radovati i BH-selektora Mehu Kodru.