Hrvatska slavila na Wembleyu

Zdravko Lipovac22. novembar 2007

Reprezentacija Engleske se nije plasirala na EP. Hrvatska je pobjedom u gostima potvrdila vizu za prvenstvo u Austriji i Švajcarskoj. BiH poražena u Turskoj.

David Beckham
Očaj zbog rezultata i kod zvijezde BeckhamaFoto: AP

Engleze je provokacija sa policijom na londonskom aerodromu, kada je priveden Generalni sekretar HNS-a Srebrić, skupo stajala. Hrvatski reprezentativci su usred Webley stadiona pobijedili 3:2. Tako Hrvate danas slave Rusi! Naime, Hrvatska je već „vizirala pasoš“ za Evropsko prvenstvo 2008 i utakmica sa Englezima bila je samo stvar prestiža i sportskog morala.

„Provokacija Srebrić“, međutim, tako je“naoštrila“ igrače Hrvatske da su gosti već nakon poluvremena vodili sa 2:0. U drugom poluvremenu sudija je “izmislio“ penal za Engleze, koji je realizirao Lampard.. Domaćini su potom izjednačili golom Steva Kraucha. S tim rezultatom je Engleska bila među finalistima EP! Ali, onda je u igru ušao Petrič i potom sa 18 metara od gola „ljevicom“ Hrvatsku doveo u vođstvo od 3:2, što je bio i konačan rezultat utakmice.

Slaba utakmica „pancera“

Podolski u akciji
Njemačka- Wels 0:0Foto: AP

Njemači“elf“ odigrao je najslabiju utakmicu u kvalifikacijama protiv Welsa u Frankfurtu gdje nije bilo golova. Njemačka je tako tek druga iza Češke. John Toshak, selektor Welsa i nekadašnji as Liverpula, mogao je biti zadovoljan igrom svoje mlade ekipe, u kojoj većina igrača igra u Drugoj engleskoj ligi. Prema riječima Philipa Lahma, reprezentativca Njemačke, glavni cilj je ostvaren: „Plasirali smo se za EP 2008 i to je važno“.

BiH poražena i u posljednjoj utakmici

Šta reći o pobjedi Turske protiv Bosne i Hercegovine, osim da je bila realna. Bosanci i Hercegovci su se u Istanbulu bar korektno predstavili. Jedini gol u finišu prvog dijela postigao je Nihat, jedan od najiskusnijih igraca Turske.

Na Evropsko prvenstvo 2008 su se pored domaćina Austrije i Švicarske, još plasirali: Rusija, Grčka, Njemačka, Češka, Rumunija, Italija, Francuska, Holandija, Hrvatska, Poljska, Španija, Švedska, Turska i Portugal.